Wirtualny spacer po urzędzie

Przez Lutogniew przeszedł Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli w Lutogniewie to pierwsza z cyklu tegorocznych imprez, która otrzymała dofinansowanie z powiatowego budżetu w ramach Planu Promocji Powiatu Krotoszyńskiego

Założeniem ORSZAKU TRZECH KRÓLI 2016 jest integracja społeczności lokalnej: dzieci, rodziców, osób starszych, organizacji lokalnych oraz zainicjowanie nowej formy cyklicznej imprezy scalającej środowisko, przywrócenie radosnej tradycji wspólnego kolędowania do przestrzeni publicznej oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych na terenie naszych wsi i nie tylko. Orszak to jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach miast, miasteczek i wsi w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa lokalnych społeczności.

W programie imprezy organizowanej w Lutogniewie znalazły się: msza św., przejście ulicami Lutogniewa ze śpiewem kolęd, dojście do szopki, walka dobra ze złem (drużyna diabłów i aniołów), pokłon królów, inscenizacja aniołów do „Kolędy dla nieobecnych”, przejście ulicą do terenu przy plebanii, jasełka przedstawione przez dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy III Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lutogniewie, pieczenie kiełbasek przy ognisku, ciepła herbata, placek oraz rozstrzygnięcie konkursów dla dzieci, gdzie wybierano najładniejsze stroje aniołka, pastuszka, króla i diabełka.

Projekt realizowali: Parafia Św. Trójcy – Sanktuarium Matki Bożej w Lutogniewie, pod przewodnictwem proboszcza i kustosza ks. Łukasza Żurawskiego, Stowarzyszenie TERAZ Lutogniew, sołtysi i mieszkańcy: Lutogniewa, Wróżew, Dzierżanowa, Bożacina, Osuszy, Salni, Stowarzyszenie Rodzina Ułańska- Lutogniew, LZS „Orzeł” Lutogniew, OSP Lutogniew, Zespół ludowy „Lutogniewiacy”, KGW Lutogniew, KGW Wróżewy, KGW Bożacin, KGW Dzierżanów, ZMW Bożacin, Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lutogniewie, Zespół Charytatywny i Akcja Katolicka działające przy parafii.

OTK 2016 w Lutogniewie swoją obecnością zaszczycił starosta Stanisław Szczotka, który wręczał nagrody podczas konkursów przeprowadzonych w trakcie trwania orszaku.

(na podstawie sprawozdania organizatora)