Wirtualny spacer po urzędzie

Uczczono 97. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Przedstawiciele władz samorządowych, delegacje działających w powiecie krotoszyńskim organizacji, młodzież szkolna i inni mieszkańcy wzięli udział w obchodach kolejnej rocznicy wyzwolenia Krotoszyna podczas podczas Powstania Wielkopolskiego.

Krotoszyn wyzwolony został dokładnie 1 stycznia. Od kilku lat właśnie tego dnia organizowane są w tym mieście obchody poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. W tym roku po raz pierwszy odbyły się w godzinach wieczornych.

Uczestnicy spotkania tuż po godz. 18.00 zebrali się wokół Pomnika Powstańców Wielkopolskich przy ul. Zdunowskiej. Władze powiatowe reprezentowali: starosta Stanisław Szczotka, wiecestarosta Paweł Radojewski, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka, sekretarz Krzysztof Kaczmarek oraz Andrzej Wichłacz, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.

Spotkanie prowadził dyrektor Muzeum Regionalnego Piotr Mikołajczyk. Lokalny historyk, dr Edward Jokiel, powiedział kilka słów na temat powstania i roli, jaką odegrali mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego. Nie mogło w tym momencie zabraknąć tak znamienitych nazwisk jak Władysław Bolewski, Władysław Rybakowski czy Jana Szlagowskiego, których portrety znajdują się na muralu powstańczym tuż za pomnikiem.. Przy akompaniamencie Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej odśpiewano hymn państwowy i Rotę. Po złożeniu wiązanek kwiatów uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry i harcerzy z pochodniami, przemaszerowali na ulicę 56 Pułku Powstańców Wlkp. gdzie przy budynku Starostwa Powiatowego wciągnięto na masz flagę powstańczą. Następnie wszyscy przeszli do kościoła farnego. Tam najpierw obejrzeli krótki program patriotyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie, następnie odprawiono uroczystą mszę św. Ks. Adam Gendera w swojej homilii mówił o istocie patriotyzmu, wymienił też nazwiska wszystkich powstańców pochowanych na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.

Tekst i fot. Małgorzata Krupa