Wirtualny spacer po urzędzie

Dzień otwartej Strażnicy

Cztery propozycje przygotowano dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego w ramach grudniowego „Dnia Otwartej Strażnicy”, zorganizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Przy stanowisku „Czujka” zwiedzający mogli się zapoznać z zasadą działania czujek tlenku węgla i czujek dymu. Omówiono zagrożenia jakie niesie ze sobą tlenek węgla, oraz jego oddziaływanie na organizm. Wskazano w jakich warunkach powstaje i jak się chronić przed jego powstaniem w budynkach mieszkalnych.

Stanowisko „Gaśnica” prezentowało podręczny sprzęt gaśniczy. Omawiano tam jego budowę, zasadę działania oraz zasady prawidłowego użycia.

Przy stanowisku „Pierwsza Pomoc” przedstawiono zasady udzielania pierwszej pomocy.

Natomiast przy stanowisku „Bezpieczna Zima” omówiono zasady postępowania przy niskich temperaturach i obfitych opadach śniegu, pierwszą pomoc przy odmrożeniach, zasady postępowania podczas działań na zamarzniętych akwenach wodnych.

W celu uatrakcyjnienia zwiedzania wystawiono samochody gaśnicze na placu, by zwiedzający mogli z bliska zobaczyć sprzęt w jaki wyposażona jest JRG Krotoszyn.

W „Dniu Otwartej Strażnicy” krotoszyńską jednostkę odwiedziły 32 osoby, w tym 18 dzieci. Dorosłym rozdano ulotki o zimie i bezpiecznym domu, natomiast dzieci otrzymały kolorowanki o tematyce pożarniczej. Największe zainteresowanie zwiedzający wykazali przy samochodach i jego wyposażeniu oraz przy stanowisku „Pierwsza Pomoc”.

Tekst: kpt. Krzysztof Figlak, fot. JRG PSP Krotoszyn