Wirtualny spacer po urzędzie

Gratulacje dla prof. Janusza Rybakowskiego – Honorowego Obywatela Krotoszyna

Starosta Stanisław Szczotka osobiście pogratulował prof. Januszowi Rybakowskiemu, który w piątek, 11 grudnia 2015, wyróżniony został tytułem Honorowy Obywatel Krotoszyna.

Uroczysta sesja z okazji nadania tytułu odbyła się w sali reprezentacyjnej krotoszyńskiego ratusza. Starosta Stanisław Szczotka wręczył profesorowi okolicznościowy list gratulacyjny oraz świąteczny upominek. Podkreślił przy tym, że mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego są dumni z faktu, że tak znamienita osoba wywodzi się z Ziemi Krotoszyńskiej.

Prof. dr. hab. Janusz K. Rybakowski to wybitny naukowiec i praktyk z dziedziny psychiatrii. Urodził się w Krotoszynie, ukończył tutejszą Szkołę Podstawową nr 1 (1959 r.) i Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja (1963 r.). W roku 1969 ukończył wydział lekarski na Akademii Medycznej w Poznaniu, w 1973 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. Posiada specjalizacje I i II stopnia z psychiatrii. Habilitował się w dziedzinie nauk medycznych w 1980 r.

To uznany na całym świecie autorytet w zakresie badań nad chorobą afektywną dwubiegunową. Napisał ponad 500 prac naukowych i kilku książek. Jest członkiem najważniejszych stowarzyszeń psychiatrycznych na świecie oraz komitetów redakcyjnych polskich i zagranicznych pism naukowych.

Mimo światowych sukcesów – nie zapomina o swojej rodzinnej ziemi. Jest kontynuatorem patriotycznych tradycji krotoszyńskiej rodziny Rybakowskich. Jego dziadkiem był bohaterski powstaniec wielkopolski, Władysław Rybakowski (profesor to najstarszy żyjący potomek powstańca).

Janusz Rybakowski jako członek Stowarzyszenia Wychowanków Liceum im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie aktywnie uczestniczy w inicjatywach i zjazdach stowarzyszenia oraz spotkaniach z młodzieżą licealną. Jako członek Zarządu Koła Poznań Centrum Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zajmuje się popularyzacją udziału mieszkańców Krotoszyna w Powstaniu Wielkopolskim.

Z wnioskiem o nadanie prof. dr. hab. Januszowi Kazimierzowi Rybakowskiemu tytułu „Honorowy Obywatel Krotoszyna” wystąpiła redakcja „Życia Krotoszyna”. Kapituła Tytułu „Honorowy Obywatel Krotoszyna” rozpatrzyła i zaakceptowała ten wniosek. Radni podjęli stosowną uchwałę we wrześniu tego roku.

Tekst i fot. Małgorzata Krupa