Wirtualny spacer po urzędzie

Międzynarodowa przyjaźń Kołłataja

W dniach 6-10 października uczniowie z krotoszyńskiego Kołłątaja po raz kolejny wzięli udział w wymianie z partnerską szkołą Martin-Butzer-Gymnasium z Dierdorfu (Nadrenia- Palatynat).

 

 

14-stoosobowa grupa uczniów wraz z opiekunami swój 5- dniowy pobyt w Krotoszynie zaczęła od poznania historii naszej szkoły i wspólnej lekcji tańca zorganizowanej przez nasze uczennice, Kingę i Dominikę w sali Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. „Początki układu były trudne, ale luźna atmosfera i poczucie humoru instruktorek dały zadawalający efekt końcowy”- podkreśla jedna z dziewczyn.

 

Wspólne uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych umożliwiło młodzieży poznanie realiów życia polskiej szkoły. Powróciły dawne wspomnienia, a wizyta w Sali Pamięci naszego liceum pozwoliła młodzieży zapoznać się z historią wymiany, która trwa już ponad 35 lat i jest jedną z najstarszych w całej Polsce. 

 

Wspólna wycieczka do Poznania i wizyta w Muzeum 7D umożliwiły młodzieży niemieckiej poznanie historii stolicy Wielkopolski, a Afrykarium we wrocławskim ZOO przeniosło ich do egzotycznej dżungli.

 

Codzienne spotkania, wspólne lekcje, wycieczki i impreza pożegnalna jeszcze bardziej zintegrowały obie grupy. Moment pożegnania pokazał jak mocno przywiązaliśmy się do siebie .W bardzo krótkim czasie powstały przyjaźnie, którym nie przeszkodziły setki kilometrów oddalenia od siebie. „Myślę, że z pewnością można powiedzieć- znaleźliśmy wspólny język”- mówi Oliwia Michalik, uczennica I LO.

 

Warto zaznaczyć, że projekt wymiany mógł być zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu instytucji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz wsparciu ze strony powiatu krotoszyńskiego.

 

Tekst i fot: I LO Krotoszyn