Wirtualny spacer po urzędzie

Wymiana polsko-niemiecka w „Ceramie”

W dniach 9-16.10.br  w ZSP nr 1 w Krotoszynie przebywała z rewizytą 15 –osobowa grupa młodzieży niemieckiej z WRG z Bendorf. Młodzież Ceramy gościła niemieckich kolegów w swoich domach a nad całością projektu wymiany czuwały Jolanta Podziemska oraz Izabela Jasik-nauczycielki tej szkoły.

To już kolejna wymiana i kolejne spotkanie w grupie polsko – niemieckich przyjaciół. Jak zwykle program obfitował w różnorodne formy aktywności. Wspólny tydzień zaczęliśmy na sportowo wizytą w CROSS FIT u p. Dawida Kujawskiego. Po aktywnej rozgrzewce sportowej zajęliśmy się przygotowywaniem projektów dotyczących Krotoszyna oraz Gdańska. Mieliśmy okazję wspólnie obejrzeć film pt. „Klucze”, który pokazał  gościom z Niemiec nasze miasto wczoraj i dziś. Wspólnie w grupach polsko – niemieckich przygotowaliśmy się do wizyty w Gdańsku. Zanim jednak udaliśmy się do Trójmiasta zorganizowaliśmy wieczór kultury polskiej, na którym mogliśmy posmakować typowo polskich potraw ,przygotowanych przez rodziny goszczące. Wieczór zakończyliśmy prezentacją filmu „Przesyłka-die Sendung”, który był bodźcem do rozmowy na temat przyjaźni polsko- niemieckich dawniej i dziś oraz łamania stereotypów międzykulturowych. Najbardziej uczniowie cieszyli się z pobytu w Trójmieście. Idąc szlakiem „Solidarności”, poznaliśmy drogę Polski do demokracji,szczegółowo opisaną i barwnie przedstawioną w Europejskim Centrum Solidarności. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy główne zabytki Gdańska, ale także zaczerpnęliśmy świeżego powietrza nad polskim Bałtykiem, spędzając jedno popołudnie w Sopocie. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeden z największych zamków w Europie – Malbork. W dobrych nastrojach, pełni wrażeń i przygód podsumowaliśmy nasz pobyt a następnie pożegnaliśmy grupę naszych niemieckich przyjaciół, czekając  z niecierpliwością na nasz wiosenny wyjazd do Bendorfu.

Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym wymiana doszła do skutku a szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców przy ZSP nr 1 w Krotoszynie oraz PNWM, które wsparły nasze przedsięwzięcie finansowo.

Tekst i fot. ZSP 1