Wirtualny spacer po urzędzie

Konferencja naukowa i życzenia – tak świętowano Dzień Pracownika Socjalnego

Prof. dr hab. med. Janusz Rybakowski był głównym prelegentem konferencji naukowej zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie. W drugiej części spotkania - z okazji Dnia Pracownika Socjalnego - uhonorowano osoby związane z pracą socjalną.

Spotkanie odbyło się 20 listopada 2015 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Okazją były doroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego i zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie konferencja naukowa pt. "Skuteczne sposoby leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi".

Gościem specjalnym był prof. dr hab. Janusz Rybakowski – kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii dla woj. wielkopolskiego. Do tego rodowity krotoszynianin, najstarszy żyjący potomek powstańca wielkopolskiego Władysława Rybakowskiego, wyróżniony niedawno tytułem Honorowy Obywatel Krotoszyna. Profesor przedstawił swój wykład zatytułowany „Skuteczne metody leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi”

Jako druga wystąpiła doktorantka prof. Rybakowskiego, pracująca obecnie jako psycholog w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie - Paulina Jaworska-Andryszewska. Trzecią prelegentką była dr Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

Warto podkreślić, że fragmenty wykładów prof. Rybakowskiego i Pauliny Jaworskiej-Andryszewskiej oraz materiały przygotowane przez pracowników PCPR z dyrektorem Andrzejem Piotrowskim na czele znalazły się w wydanym niedawno biuletynie „Bliżej Pomocy Społecznej”.

Obchody Dnia Pracownika Socjalnego to doskonała okazja na uhonorowanie tych osób, które każdego dnia niosą pomoc i wsparcie osobom potrzebującym. Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka wręczył stosowne listy gratulacyjne dyrektorom ośrodków pomocy społecznej wszystkich gmin powiatu krotoszyńskiego, a także szefom (lub ich przedstawicielom biorącym udział w spotkaniu): Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie, Domu Pomocy Społecznej w Zdunach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Krotoszynie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Krot6oszynie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Koźminie Wlkp.

- Powiatowe i gminne służby socjalne wypełniają różne zadania społeczne, ale tylko ich wspólne działanie przynosi właściwy efekt. W naszym powiecie z pewnością taka współpraca istnieje. Mało tego – pracownicy socjalni znajdują też ważnego partnera w organizacjach pozarządowych i wolontariuszach – powiedział starosta w okolicznościowym wystąpieniu. - Na Ziemi Krotoszyńskiej to szerokie partnerstwo widać na każdym kroku – czy to w działaniu rodzin zastępczych, czy w środowisku seniorów i osób niepełnosprawnych czy też w sferze ekonomii społecznej. Dlatego dziś z całego serca dziękuję Wam wszystkim za wasz profesjonalizm, ale także za pełną poświęcenia służbę.

Dzień Pracownika Socjalnego to również okazja do przekazania podziękowań dla sponsorów i partnerów. Szczególne życzenia skierowano do Liliany Kaj, Elżbiety Pautrzak i Sławomiry Leoniak - pań, które wolontariacko prowadzą sklepik z odzieżą używaną.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie. 

Tekst i fot. Małgorzata Krupa