Wirtualny spacer po urzędzie

Dycht tyn ejber rajzowoł banom...

Powiatowy Konkurs Gwarowy "Gwara wielkopolska" organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie we współpracy z Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, już od 6 lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krotoszyńskiego, pragnącej kultywować ten element naszego dziedzictwa kulturowego, jakim jest właśnie gwara. Nie inaczej było i podczas tegorocznej VI edycji imprezy. W piątek 21 listopada o godzinie 10.00 w gościnnych salach Muzeum Regionalnego w Krotoszynie rozpoczęły się zmagania konkursowe.
Do współzawodnictwa "na znajomość gwary" przystąpiło 16 młodych ludzi uczęszczających do szkół na terenie całego powiatu, dla których, jak się okazało, gwara wielkopolska stanowi źródło zainteresowania i fascynacji. Jury w skład, którego weszli: Jan Rosik (autor tekstów gwarowych, znawca gwary), Przemysław Wójcik (nauczyciel ZSP nr 2) i Mariusz Urbaniak (nauczyciel ZSP nr 2, miłośnik gwary poznańskiej) miało zatem twardy orzech do zgryzienia. Poziom wiedzy we wszystkich etapach konkursu był bowiem dość wysoki a umiejętności praktycznego użycia słów, zwrotów i wyrażeń gwarowych imponujące.

Ostatecznie jednak komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Klaudia Radziszewska - ZSP nr 3 w Krotoszynie
II miejsce: Marta Terakowska - ZSP nr 1 w Krotoszynie
III miejsce: Natalia Grobelna - ZSP nr 2 w Krotoszynie
IV miejsce: Marlena Schmitchen z I LO w Koźminie Wlkp.
V miejsce: Daria Robakowska - ZSP nr 2 w Krotoszynie
VI miejsce: Anna Chałupniczak z I LO w Koźminie Wlkp.

Członkowie Jury konkursu wręczyli nagrodzonym uczestnikom konkursu nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie a pozostałym uczestnikom zestawy upominków ufundowanych przez UMiGM w Krotoszynie oraz p. Romana Olejnika - Dyrektora ZSP nr 2.
Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu znajomości naszej wielkopolskiej gwary. Zapraszamy znowu za rok do udziału już w VII konkursie.

Tekst: Mariusz Urbaniak
Foto: Bartosz Mencel IIId