Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces recytatorski w konkursie wojewódzkim Alicji Żyto z klasy II b

W bieżącym roku szkolnym odbyła się już XIV edycja „Konkursu poezji i pieśni patriotycznej z okazji Dnia Niepodległości”. Organizatorem przedsięwzięcia jest LOK. Zmagania szkolne wyłoniły reprezentantów, którzy w kategorii „poezja” oraz „pieśń” reprezentowali I LO na eliminacjach powiatowych. Te odbyły się w ZSP nr 1 w Krotoszynie 23 października. Przed powiatową komisją konkursową wystąpiły: Janka Reising z klasy IIe w duecie z Wiktorią Wujczyk z klasy Ie (w kategorii „pieśń”) oraz Alicja Żyto z klasy IIb i Sylwia Elias z klasy IIc (w kategorii „poezja”).
Uczennicom Kołłątaja należą się pochwały za godne reprezentowanie naszej szkoły w ww. konkursie. W wyniku zmagań do dalszego etapu tj. etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Alicja Żyto, która na tym poziomie reprezentowała już nie tylko szkołę, ale i powiat krotoszyński. Warto dodać, że każda powiatowa organizacja LOK mogła wystawić w konkursie tylko po jednym uczniu w każdej kategorii.
Czas między eliminacjami a zmaganiem na poziomie wojewódzkim upływał na szlifowaniu formy. Podopieczna p.Macieja Czachorka nabierała z każdym dniem pewności siebie i wiary w sukces. Wreszcie 8 października br. w Poznaniu w siedzibie Domu Żołnierza odbyły się przesłuchania przed komisją konkursową. W jury zasiedli znawcy kultury żywego słowa, a mianowicie dyrektor teatru w Gnieźnie oraz aktorzy Teatru Muzycznego z Poznania. Występ Alicji Żyto na tyle poruszył jurorów, że przyznali uczennicy z I LO z Krotoszyna III miejsce. To prawdziwie wielki sukces Alicji, zważywszy na wysoki poziom konkursu i wielu naprawdę doskonałych recytatorów z różnych miast Wielkopolski.
Występ Alicji Żyto uświetnił też powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Krotoszynie. 10 listopada po Mszy św. w kościele poklasztornym miał miejsce występ młodzieży z naszego terenu w repertuarze patriotycznym. W obecności władz powiatowych i gminnych oraz innych zaproszonych gości Alicja Żyto zaprezentowała w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny „O Boże”, który przyniósł jej sukces w recytatorskim konkursie wojewódzkim. I tym razem występ Alicji spotkał się z życzliwym przyjęciem. Występujący w muzeum uczniowie zostali też obdarowani podarunkami przez starostę krotoszyńskiego, p.Leszka Kulkę.

Tekst: M.Cz.

Foto: A.Azgier