Wirtualny spacer po urzędzie

Cerama i WFG Bendorf - śladami Kopernika i Chopina

Kolejny raz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie wraz z nauczycielami szkoły  i koordynatorami wymiany: Jolantą Podziemską i Izabelą Jasik gościli w dniach 10.10.2014 – 17.10.2014 w murach naszej szkoły 12 - osobową grupę uczniów z Wilhelm Remy Gymnasium z Bendorfu wraz z opiekunami: Panem Michelem Lazarou i Thomasem Damsonem. Motywem przewodnim wymiany polsko - niemieckiej była działalność i twórczość dwóch wybitnych Polaków: Mikołaja Kopernika i Fryderyka Chopina Podążając ich śladami, zwiedzaliśmy najciekawsze zakątki naszego kraju. W programie wymiany znalazły się m.in. kompleks pałacowy w Gołuchowie oraz dwudniowy pobyt w stolicy.
W pamięci naszych uczniów pozostanie na długo zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie oraz nowoczesnego, interaktywnego Muzeum Fryderyka Chopina. Najwięcej radości przyniósł jednak, młodzieży niemieckiej  i polskiej, pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Młodzież wspólnie, bez barier językowych, poznawała tajniki astronomii, fizyki i chemii.
Wśród wielu ciekawych punktów programu nie zabrakło aspektów integracyjnych, takich, jak wspólna gra na kręgielni, podchody ulicami Krotoszyna, podczas których poznawaliśmy walory architektoniczne naszego miasta czy wspólne grillowanie i zabawy. Jednym z ważniejszych punktów spotkań polsko - niemieckich w naszej szkole jest aspekt kulturalny. Uczniowie Ceramy przybliżyli w prezentacjach multimedialnych swoim niemieckim kolegom nasz kraj, region oraz miasto, tak, aby czuli się u nas równie dobrze,  jak u siebie w kraju.
Cały tydzień obfitował w wiele atrakcji, ale przede wszystkim umożliwił młodzieży polskiej przełamanie barier językowych oraz łamanie stereotypów kulturowych. Najważniejsze jest jednak to, że wśród młodzieży nawiązały się bliższe znajomości i przyjaźnie, które, mamy nadzieję przetrwają lata.
Wiele łez wylało się podczas pożegnania, ale na duchu podtrzymuje uczniów polskich
i niemieckich fakt, iż za pół roku znowu spotkamy się ……w Bendorfie podczas naszej rewizyty.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie i pomoc przy realizacji projektu wymiany młodzieży.  
Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców uczniów goszczących młodzież
i nauczycieli w swoich domach, Rady Rodziców przy ZSP nr 1 w Krotoszynie oraz do Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie metodyczne i finansowe naszego spotkania.

Tekst i foto ZSP 1 Krotoszyn