Wirtualny spacer po urzędzie

Niezwykła Kolej Rzeczy

W sobotę 5 lipca br. mieszkańcy Krotoszyna mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Tego dnia na krotoszyńskiej stacji miało miejsce wielkie kolejowe święto z udziałem pociągów turystycznych w ramach Markowego Produktu Turystycznego TurKol.pl . Przyjazdowi pociągów turystycznych towarzyszyła impreza pn. Niezwykła Kolej Rzeczy zorganizowana Stowarzyszenie Krotochwile, Centrum Koordynacyjno-Informacyjne oraz Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej) przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

Oprócz składu RETRO, złożonego z zabytkowego wolsztyńskiego taboru (parowóz Ol-49 + wagony serii C i Ci), pojawił się u nas także zestaw bardziej współczesny, złożony z lokomotywy elektrycznej i dwóch wagonów piętrowych. Obydwa składy stanowiły ciekawą propozycję dla miłośników niezwykłych wypraw. W niecodzienną i ekscytującą podróż można było wybrać się którymś z następujących pociągów:

1. "Biskupianin" relacji Krotoszyn - Krobia - Krotoszyn - Krobia;

2. "Feniks" relacji Krotoszyn - Kalisz - Ostrów Wlkp. - Kalisz - Krotoszyn;

3. "Kolejarz" relacji Krotoszyn - Ostrów Wlkp. - Krotoszyn;

4. "Krotoszanin" relacji Wolsztyn - Krotoszyn - Wolsztyn;

5. "Prosna" relacji Poznań Gł. - Krotoszyn - Kalisz - Krotoszyn - Poznań Gł.;

6. "Ziemianin" relacji Poznań Gł. - Krotoszyn - Krobia - Krotoszyn - Poznań Gł.;

. Pasażerowie pociągów mieli więc okazję skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Na peronie powitała ich Krotoszyńska Orkiestra Dęta, która zagrała mini koncert. Na dworcu PKP czynna była wystawa pamiątek kolejowych oraz stoisko promocyjne Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Oprócz tego można było zapoznać się z celami kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj" oraz obejrzeć wystawę fotografii Zuzanny Nadziei "Zamieszkiwanie współwłasne". Przed budynkiem czynne były stoiska TurKol-u oraz Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Nieco dalej można było zwiedzić wnętrza kolejki wąskotorowej, specjalnie otwartej na ten dzień. We wnętrzu wagonu pasażerskiego swoje prace fotograficzne pn. "Duchy historii" zaprezentował Leszek Zdrach. Tuż za kolejką swoje miejsce znalazł klub motocyklowy Ignis Ardens, który wystawił kilka motocykli i zabytkowych samochodów. Zadbał także o gastronomiczną stronę imprezy. Na przeciwko kolejki wąskotorowej, dzięki uprzejmości Pana Stanisława Wachowiaka, zwiedzić można było autobus w stylu retro tzw.„ogórek”. Na torach odstawczych stacji można było spróbować swoich sił w zmaganiach z drezyną reczną przywiezioną do Krotoszyna przez Towarzystwo Miłośników Kolei Ostrzeszów - Namysłaki. Centrum Koordynacyjno-Informacyjne rozdawało dzieciom baloniki z logiem Krotoszyn Współdziałamy.

Pasażerów pociągu zainteresowała także wycieczka autobusem MZK do miejscowego muzeum, gdzie odbyło się zwiedzanie ekspozycji. Chętni poszli następnie z przewodnikiem na spacer po mieście.

Z okazji przyjazdu pociągów, TMiBZK wspólnie ze Starostwem, wydało okolicznościowe pocztówki oraz nowy numer "Krotoszyńskiego Kuriera Kolejowego".     

Oprócz wymienionych podmiotów pomocą organizacyjną w przeprowadzeniu imprezy wykazał się ponadto Urząd Miejski w Krotoszynie. Pozwoliło to wszystkim zainteresowanym przygotować ciekawą i niebanalną - acz coraz bardziej już wchodzącą w tradycję, ofertę na spędzenie czasu wolnego podczas rozpoczętych wakacji.  

Grzegorz Śnieciński TMiBZK

Fot: G. Śnieciński, M. Wiśniewska, A.Korsak