Wirtualny spacer po urzędzie

Wspólnymi siłami zakupią nowy tomograf dla szpitala

Zarząd koncernu Mahle, który jest największym pracodawcą w powiecie krotoszyńskim, przychylił się do inicjatywy starosty Leszka Kulki i dofinansuje zakup nowego tomografu dla Szpitala Powiatowego w Krotoszynie. Koszt urządzenia to około 1 mln 800 tys. zł. Jak poinformował starostę w liście prof. dr Heinz  Junker, Zarząd Mahle zadeklarował przekazanie miliona złotych. Pozostałą kwotę prawdopodobnie wyłoży samorząd Miasta i Gminy Krotoszyn.

Ostateczna decyzja zapadnie w na sesji Rady Miejskiej w sierpniu. O wspólnej inicjatywie, która doprowadzi do wyposażenia szpitala w nowy tomograf poinformowali na konferencji prasowej – starosta L. Kulka, Prezes Mahle Polska spółka z o.o. Andreas Kosicki, burmistrz Krotoszyna Julian Jokś oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie Paweł Jakubek.

Pracujący obecnie w krotoszyńskim szpitalu tomograf ma już 9 lat. Urządzenie  jest mocno wyeksploatowane, wykonuje około 4 tys. badań rocznie. Wobec tego starosta krotoszyński wraz z dyrektorem szpitala podjęli działania zmierzające do zakupu nowego tomografu: dziś już nie wyobrażamy sobie funkcjonowania szpitala bez tego urządzenia – mówi P. Jakubek.

Inicjatywa znalazła sojuszników w osobach szefa krotoszyńskich zakładów Mahle A. Kosickiego i burmistrza Krotoszyna. – Jestem osobiście bardzo dumny, bo Mahle bezpośrednio nigdy nie wspiera takich zdań. Czyni to istniejąca przy koncernie fundacja – zauważył A. Kosicki.  Należy jednak przypomnieć, że Fundacja Mahle  od lat pomaga lokalnej służbie zdrowia, wspiera też m.in. Stowarzyszenie „Szansa” prowadzące świetlice środowiskowe, a ostatnio dofinansowała zakup namiotu do hipoterapii dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie.

Firma Mahle przekazała już  na rzecz SPZOZ Krotoszyn samochody osobowe m.in. do przewozu osób dializowanych, zakupiła elementy wyposażenia medycznego oraz np. telewizory, by mali pacjenci oddziału dziecięcego mogli oglądać bajki. Z kolei samorząd miejski Krotoszyna od lat systematyczne wspiera szpital w zakupie wyposażenia – ostatnio sfinansował wysokiej klasy sprzęt do monitorowania pacjentów z chorobami układu krążenia.- Nie są nam obojętne potrzeby służby zdrowia. W trudnych momentach staramy się pomóc i zaznaczyć swoją obecność. Czasem czynimy to kosztem innych przedsięwzięć – podkreślił włodarz miasta.

Powiat krotoszyński, jako organ założycielski SPZOZ, udźwignąć musi blisko 5 - milionowy wkład w trwającą modernizację i rozbudowę szpitala, dofinansowuje także jego bieżącą działalność. Nie był więc w stanie pozwolić sobie na zakup tomografu. Pomoc największego zakładu pracy i „bratniego samorządu”  okazała się więc bezcenna.

Nowy, cyfrowy tomograf 16-rzędowy  zostanie zakupiony na przełomie września i października. Ze względu na gabaryty urządzenia, potrzebna będzie także adaptacja pomieszczeń pracowni diagnostycznej. Jest jednak szansa, iż jeszcze w tym roku pacjenci szpitala w Krotoszynie skorzystają z nowego urządzenia.

- Jestem niezmiernie wdzięczny zarówno firmie Mahle , jak również władzom Krotoszyna za okazane wsparcie. Zdrowie i życie mieszkańców jest dla samorządu powitu priorytetetm, dlatego angażujemy siły i środki w rozbudowę i bieżące działanie szpitala, więc na wszystko nie starcza pieniędzy. Taka pomoc jest bezcenna – podsumował starosta Leszek Kulka.