Wirtualny spacer po urzędzie

Jubileusz 65-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie

Dnia 7 maja w Zespole Szkół Specjalnych w Krotoszynie rozpoczęto świętowanie Jubileuszu 65-lecia placówki. Święto szkoły zapoczątkował apel przygotowany przez uczniów i ich opiekunów. Następnie cała społeczność szkolna świętowała ten dzień pod grzybkiem na grillu
21 maja na terenie ZSS zorganizowano już po raz 22 Dzień Integracji.

Tegoroczna integracja odbywała się pod hasłem różnorodności kulturowej. Z tej okazji gospodarze oraz zaproszeni goście przebrali się za przedstawicieli różnych krajów i narodowości. Nasza szkoła zamieniła się w wielką wioskę indiańską.
Uroczystego otwarcia Dnia Integracji dokonała dyrektor szkoły Jolanta Szóstak, przedstawicielka plemienia indiańskiego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu szkoły i hymnu integracji pani dyrektor wraz uczniami wypuściła w niebo balony z życzeniami. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. starosta krotoszyński Leszek Kulka, radni powiatu i gminy, posłowie, senatorzy, europarlamentarzysta, dyrektorzy  zaprzyjaźnionych szkół,  ośrodków i placówek, sponsorzy, strażacy oraz policjanci.
Do „wioski indiańskiej” przybyły jak co roku przedszkolaki oraz uczniowie szkół integracyjnych i ościennych ośrodków i  szkół specjalnych jak również wolontariusze.
Po zakończeniu części oficjalnej na scenie prezentowały się drużyny z przybyłych placówek. Każdy z przygotowanych występów artystycznych nagrodzony został gromkimi brawami oraz drobnym upominkiem. Dla gości przygotowano wiele atrakcji. Były gry, zabawy sportowe, strzelanie z łuku i z wiatrówki, trampolina, plac zabaw dla najmłodszych. W kąciku artystyczno – plastycznym dzieci mogły wziąć udział w warsztatach malarskich , lepić w glinie lub tworzyć biżuterie. Dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszyło się stoisko z kręconymi balonikami. Nie brakowało też chętnych do malowania twarzy i zaplatania warkoczy.
Nowością w tym roku była przejażdżka konikiem, który od początku tego roku szkolnego „służy” uczniom ZSS w zajęciach z hipoterapii.
Dla łasuchów przygotowano warsztaty gastronomiczne na których uczniowie szkoły zawodowej ze swoimi wychowawcami piekli pyszne ciasteczka i bułeczki.
Przy stoisku gastronomicznym można było skosztować chleba ze smalcem, kiszonego ogórka, gziki, kebab oraz wypieków.
We wiosce indiańskiej nie mogło zabraknąć wigwamu w którym Indianka- pani Maria Giżycka opowiadała o zwyczajach i kulturze Indian.
Goście mogli wspomóc finansowo szkołę biorąc udział w loterii fantowej w której każdy los był wygrany!
Obchody Jubileuszu 65-lecia Szkoły zakończono 23 maja. Tego dnia odbyła się msza święta w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie odprawiona w intencji absolwentów i uczniów szkoły.

Relacja i foto ZSS.