Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyński Dzień Europejski

8 maja 2014r. skwer przed Muzeum Regionalnym w Krotoszynie oraz ulica Rynkowa zamieniły się w zjednoczony kontynent europejski.  Przedszkola i szkoły  prezentowały kraje członkowskie UE śpiewem, rysunkiem, strojem i potrawami. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było dowiedzieć się, jak Ziemia Krotoszyńska skorzystała na 10-leciu naszego członkostwa w Unii. W tym czasie drużyny reprezentujące gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne maszerowały po mieście odwiedzając instytucje, które realizują projekty z unijnych funduszy. Wszystko to odbyło się w ramach Krotoszyńskiego Dnia Europejskiego, pod patronatem starosty krotoszyńskiego i burmistrza Krotoszyna.

8 maja 2014 roku przy ulicy Rynkowej w Krotoszynie odbył się Dzień Otwarty Funduszy Europejskich, zorganizowany przez Punktu Pośrednictwa Pracy OHP, Klub Pracy OHP, Ośrodek Szkolenia Zawodowego OHP, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Urząd Miejski w Krotoszynie.

Przedsięwzięcie przebiegło pn. „Krotoszyński Dzień Europejski” i było adresowane do przedszkolaków, młodzieży szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Krotoszyna.

O godzinie 9.30 oficjalnego otwarcia dokonali: Wicestarosta Krzysztof Kaczmarek, dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej UM, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego   Franciszek Marszałek oraz Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy OHP w Kaliszu Renata Bieniek. Dodatkową atrakcją tej części programu było wypuszczenie gołębi dzięki uprzejmości Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Krotoszynie.

W imieniu wszystkich organizatorów imprezę poprowadził  Waldemar Wronecki ze Starostwa Powiatowego.

Po oficjalnym otwarciu nastąpiło:

 1. Ogłoszenie wyników  konkursu rysunkowego dla przedszkolaków
 2. Część artystyczna przygotowana przez przedszkolaków.
 3.             Prezentacja stoisk szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych- zaprezentowanie wylosowanego kraju UE
 4. Występy  taneczne i wokalne młodzieży  - Stowarzyszenie „Twoja Alternatywa”
 5. Straż pożarna: pokaz ratownictwa medycznego oraz wóz strażacki dla przedszkolaków
 6. Występ szkoły podstawowej „Za co kochamy EUROPĘ”

 

Jednym z głównych punktów programu była gra terenowa Quest, którą przeprowadziły Marzena Wiśniewska ze Starostwa Powiatowego wraz z Renatą Wiatrak z Powiatowego Urzędu Pracy. Po krótkiej instrukcji młodzież powędrowała wytyczoną trasą, zdobyła informacje na temat projektów realizowanych w jednostkach, które dostały dofinansowanie z UE. Zwyciężyła drużyna, która uzyskała największą liczbę punktów a byli to uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Krotoszynie. Kolejno drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Dodatkowo wyróżniono uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie.

 

Dodatkowe atrakcje towarzyszące imprezie:

 •  
  •  
   • Stoiska promocyjne: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich z Jarocina
   • Gry i zabawy dla dzieci wraz z maskotką „Kubuś”, która rozdawała balony najmłodszym uczestnikom
   • Środowiskowy Dom Samopomocy – warsztaty decoupage oraz papiero – wiklina
   • Lokalna Grupa Działania „Okno południowej Wielkopolski” – Quizy dla przedszkolaków i uczniów
   • Komenda Powiatowa Policji – akcja znakowania rowerków, radiowóz dla przedszkolaków
   • Komenda Powiatowa PSP – pokazy ratownictwa
   • Krotoszyńska Biblioteka Publiczna – zabawy dla przedszkolaków
   • Firma Oriflame Małgorzata Domunik  - quizy dla dzieci i uczniów
   • Środowiskowy Hufiec Pracy – występy taneczne uczniów
   • Zespół Szkół dla Dorosłych „Profesja”  –  zawody poszukiwane w Polsce i Unii Europejskiej- fryzjer, opiekun medyczny, kelner
   • Młodzieżowa Pracownia Socjoterapii – malowanie twarzy, stoisko plastyczne

 

Całe przedsięwzięcie udało się przeprowadzić również dzięki aktywnej współpracy z Dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, Piotrem Mikołajczykiem, który pomógł w organizacji gry terenowej oraz udostępnił sale i wyposażenie dla poszczególnych stoisk, Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, które zajęło się nagłośnieniem, Galerią Krotoszyńską, która udostępniła scenę i balony dla dzieci oraz Powiatowym Zarządem Dróg, który zajął się transportem sceny.

Nagrody w konkursie plastycznym zostały ufundowane przez Powiatowy Urząd Pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy OHP oraz Hurtownię Zabawek „KAMIX”, nagrody w grze ulicznej Quest ufundowało Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Regionalny Ośrodek EFS w Kaliszu i Punkt Informacji o Funduszach Europejskich z Jarocina.  Materiały do malowania twarzy oraz konkursów rysunkowych dostarczyli: „Wszystko dla Domu” Iwona Grabczan, PHU „Komnet” Marlena Gabryelczyk, oraz PPUH „Piomar” Ewa Bielawna. Imprezę uświetniły słodkości ufundowane przez: P.P.H. „EWA” S.A. w Krotoszynie, Ciastkarnia Piekarnia Brykczyński i Piekarstwo M.J.M. Czwojda, a jednorazowe naczynia przekazała Pani Gabriela Kośmider z firmy P.P.H. „Gabi - Plast”.

Do powodzenia imprezy przyczyniła się również praca wolontariuszy z Środowiskowego Hufca Pracy 15-2 (OHP), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Niepublicznego Gimnazjum w Krotoszynie.

Tekst: OHP Krotoszyn, SP Krotoszyn, Fot. Starostwo

Galeria zdjęć: tutaj