Wirtualny spacer po urzędzie

Wymiana młodzieży i praktyki zagraniczne

Od 2005 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie aktywnie biorą udział w corocznych wymianach młodzieży oraz praktykach w Lingen/Ems. Szkoła z którą współpracują posiada zbliżone kierunki kształcenia. Obie placówki zarówno niemiecka BBS Lingen jak też krotoszyńska ZSP nr 2 rozwijają swoją współpracę i wychodzą poza ramy tradycyjnej współpracy: zwiedzając różne firmy i branże produkcyjne oraz inicjując ciekawe przedsięwzięcia także gospodarcze. W dniach 23-28 marca 2014r. grupa uczennic i uczniów ZSP nr 2 w Krotoszynie wraz z opiekunami przebywała w Lingen zdobywając doświadczenie zawodowe, poznając kulturę, zwyczaje i historię Emsland i Lingen. Na bogaty program pobytu w Niemczech krotoszyńskich żaków i ich opiekunów składały się między innymi: praktyki zawodowe, zwiedzanie miasta i spotkanie z Panią burmistrz Ullą Haar w historycznym Starym Ratuszu, zwiedzanie Wasserturm – wieży ciśnień, wspólna gra w kręgle, wycieczka nad Morze Północne - Nordenay, zwiedzanie Muzeum Herbaty Buentingtee w Leer, wspólne gotowanie, czy udział w zajęciach lekcyjnych. Opiekunowie grupy i ich niemieccy partnerzy w wymianie mieli okazje spotkania z Panem Norbertem Verst szefem Wirtschaftverband Emsland w Meppen, który przedstawił obszernie zagadnienia związane z gospodarką regionu oraz możliwościami ewentualnej współpracy z przedsiębiorcami krotoszyńskimi.
Tygodniowy pobyt minął bardzo szybko. Nie był czasu na nudę i pozostaje czekać na kolejną wymianę już za rok. Teraz możemy wspominać i oglądać fotografie, których mamy kilkaset.
Organizacja i przeprowadzenie tej wymiany oraz praktyk było możliwe dzięki wsparciu finansowemu organu prowadzącego szkołę  -Starostwu Powiatowemu w Krotoszynie oraz Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży, którym w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania.

Młodzież i opiekunowie ZSP nr 2