Wirtualny spacer po urzędzie

XV Integracyjny Festiwal Piosenki

W tym roku po raz piętnasty odbył się  Integracyjny Festiwal Piosenki  „WITAMINKI NA START” ! Organizatorem Festiwalu jest Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krotoszynie  we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Zespołem Szkół Specjalnych w Krotoszynie oraz Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej. Festiwal współfinansowany jest przez  Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz Urząd Miejski Krotoszynie w ramach Otwartego Konkursu Ofert dla Organizacji Pozarządowych. Od samego początku, czyli od 1999 roku objął go  patronatem Starosta Krotoszyński.

Od piętnastu już  lat przyjeżdżają do Krotoszyna  w  trzeci piątek marca zespoły z Pleszewa, Dąbcza, Ostrzeszowa, Ostrowa Wlkp. Kępna, Jarocina, Borzęciczek, Kobylina  oraz z samego Krotoszyna. Początkowo brały w nim udział gromady zuchowe z  zaprzyjaźnionych hufców harcerskich i drużyny harcerskie Nieprzetartego Szlaku (dzieci niepełnosprawne).                                                        W mundurach zuchowych i harcerskich  promowały zdrowy styl życia i odżywiania się , tak bliski harcerskiemu stylowi życia. Kilka lat  temu zaproszono do udziału w festiwalu uczniów klas I-III szkół podstawowych naszej gminy. Obecnie impreza stała się cyklicznym spotkaniem i  na stałe weszła w kalendarium imprez w gminie i powiecie krotoszyńskim.  
Od samego początku, czyli od 1999 roku objął nad nią  patronat starosta powiatu krotoszyńskiego i tak jest do dziś.  W tym roku Jubileuszowy Integracyjny Festiwal Piosenki odbył się w Pierwszy Dzień Wiosny – 21.03. w kinie Przedwiośnie.  Swoją obecnością imprezę  uhonorował Starosta Krotoszyński  Leszek Kulka oraz Wiceburmistrz Krotoszyna – Ryszard Czuszke.                                                             

W festiwalu wzięło  udział 25 zespołów z  Kępna, Konarzewa, Dąbcza, Kobylina, Pleszewa, Ostrzeszowa, Jarocina, Borzęciczek  oraz Krotoszyna, czyli ok. 270 dzieciakó z opiekunami.   Ideą festiwalu jest integracja dzieci  zrzeszonych w  gromadach zuchowych, dzieci z klas nauczania zintegrowanego szkół podstawowych ,  oraz z zespołów szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych poprzez promowanie zdrowego stylu życia i odżywania się. Oprócz  stałych już bywalców ze Szkoły Podstawowej Nr 4  pojawili się nowi uczestnicy z Zespołu Szkól Z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 – SP 7 oraz  z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2  -  SP 3 w Krotoszynie. Każdy zespół przygotował występ - piosenkę z choreografią - związaną z tematem przewodnim imprezy. Ważnym elementem festiwalu jest konkurs plastyczny. W tym roku uczestnicy wyklejali różnymi technikami kontury owoców i warzyw.  W skład komisji konkursowej weszli: p. Alicja Figura-przedstawiciel starostwa, p. Jolanta Szóstak - Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie.  Panie musiały podjąć trudną decyzję w kwestii wyboru najstaranniej i najdokładniej wykonanej pracy. Wygrał plakat 10 Drużyny Harcerska Nieprzetartego Szlaku z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, drugie miejsce zajęła 6 Gromada Zuchowa „Słoneczna Gromada” z Kobylina, , a trzecie -  Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku z Kępna. Całą imprezę prowadziła   p. Małgorzata Godorowska, a obchody 15-lecia Integracyjnego Festiwalu Piosenki rozpoczął chór działający przy SP 4 pod dyrekcją p. Grzegorza Polańskiego.   Dzieci aktywnie słuchały i bawiły się na scenie i na widowni. Na koniec jubileuszowego witaminkowego spotkania wjechał na scenę ogromny tort i każdy   z uczestników został poczęstowany kawałkiem. Tort kroiły „matki chrzestne” Festiwalu:  p. Alicja Figura oraz p. Jolanta Szóstak.
Zespoły, które pojawiły się pierwszy raz na imprezie zapowiedziały swój udział w kolejnych edycjach, a radosne miny uczestników pozwalają organizatorom zakładać, że za rok „Witaminki …” znów wystartują.

Przy okazji 15 lecia Festiwalu, jako pomysłodawczyni i organizatorka chciałam serdecznie podziękować  paniom z Zespołu Szkół Specjalnych: p. Ilonie Witczak i Katarzynie Kilos za  15 lat  współpracy i współorganizowania tak dużego przedsięwzięcia.  A sponsorom, za zrozumienie idei i ogromne wsparcie naszego festiwalu „Witaminki na Start” .
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci –Zarządu Miejskiego w Krotoszynie
Agnieszka Gierłowska