Wirtualny spacer po urzędzie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 są Ekonomiści na 5+

Marzec to miesiąc sukcesów w ZSP nr 2 nie tylko sportowych, ale także ekonomicznych. I.Specjaliści od podatków.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych od czterech lat organizuje Konkurs Wiedzy o Podatkach. Konkurs odbywa się w 3 etapach. W I etapie – szkolnym uczniowie przygotowują prace pisemna na jeden z 4 podanych tematów. Następnie wojewódzkie oddziały KIDP wybierają najlepsze prace, których autorzy biorą udział w II etapie. Wielkopolski oddział KIDP z 427 prac konkursowych wyłonił 99 uczestników, którzy 13 marca 2014 r. uczestniczyli w II etapie Konkursu. Z naszej szkoły zakwalifikowano 17 uczestników. Etap II składał się z części pisemnej i części ustnej do której zgodniej z regulaminem konkursu zakwalifikowano 21 uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik na teście. Do zmagań ustnych przystąpiło 13 uczniów naszej szkoły. W skład komisji wchodzili członkowie WO KIDP oraz pracownicy WSB, w murach której odbywał się Konkurs. Uczestnicy etapu ustnego musieli się wykazać doskonałą znajomością ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o doradztwie podatkowym. Wśród nagrodzonych uczestników II etapu Konkursu Wiedzy o Podatkach znaleźli się:
III miejsce zajęła – Beata Kalak (klasa IV D TE) – nagroda: tablet Samsung Tab 3
IV miejsce zajął – Bartosz Mencel (klasa II D TE) – nagroda: aparat cyfrowy Samsung
V miejsce zajął – Mateusz Śliwiński (klasa IV D TE) – nagroda: mp4 video Sony.
Do finału ogólnopolskiego awansowało 8 uczestników, którzy uzyskali najlepszy wynik. Wśród finalistów znalazła się również Zuzanna Bzdęga z klasy II D TE. Wszystkim 4 finalistom z naszej szkoły serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie powiedzenia w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach w Katowicach.

II.Olimpiada Przedsiębiorczości – 2 miejsce w Wielkopolsce!
W tegorocznej Olimpiadzie Przedsiębiorczości wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 23 000 osób z ponad 1200 szkół ponadgimnazjalnych.
6 marca 2014 r. równocześnie we wszystkich 5 okręgach, siedzibach uczelni wyższych odbyły się eliminacje okręgowe.  Tematem przewodnim tegorocznej olimpiady była „Własna firma”. Do etapu II odbywającego się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu zakwalifikowano 265 uczniów z województw wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego. Wśród nich znalazł się uczeń drugiej klasy technikum ekonomicznego - Bartosz Mencel. Zawody na poziomie okręgowym podzielone były na dwa etapy, które odbyły się tego samego dnia:
- I etap polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o stopniu trudności wyższym niż w eliminacjach szkolnych; do II etapu zakwalifikowało się w każdym okręgu po 50 zawodników, którzy zdobyli w tym teście najwięcej punktów,
– II etap polegał na zespołowym rozwiązaniu studiów przypadku, tj. zadań diagnostycznych i projektowych, oraz publicznej prezentacji wyników pracy nad wybranym zadaniem. Przed II etapem eliminacji okręgowych zawodnicy utworzyli zespoły liczące po 5 osób. Liderem każdego zespołu, dobierającym do swojej drużyny cztery osoby, był jeden z dziesięciu zawodników, którzy osiągnęli w teście najwyższe wyniki.
Bartosz Mencel zajął 17 miejsce w okręgu, a od finału dzieliło go 2,3 pkt! Natomiast 2 miejsce w Wielkopolsce.
Podczas eliminacji okręgowych wszyscy zawodnicy otrzymali wartościowe publikacje ufundowane przez Wydawnictwo Difin, a uczniowie dodatkowo również zaproszenie do udziału w kursie e-learningowym nt. rozwijania działalności biznesowej oraz kartę wstępu na egzamin na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej YoungMBA.
Bartoszowi gratulujemy zajętego miejsca i cennych nagród.
Organizatorami Olimpiady Przedsiębiorczości są Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Narodowy Bank Polski oraz Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

III.Pierwsze zwolnienie z egzaminu zawodowego w powiecie krotoszyńskim w ZSP nr 2.
5 marca 2014 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Poznaniu odbył się drugi etap okręgowy XIX Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo – Menedżerskich.  Jego organizatorami są Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, która pełni patronat naukowy nad Turniejem oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwoje uczniów naszej szkoły: Monika Liberska z klasy II i Mateusz Śliwiński  z klasy IV technikum ekonomicznego. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 50 zadań, zawierających problematykę ekonomiczną z tematem przewodnim: „Zarządzanie marketingiem w przedsiębiorstwie”. W 17 okręgach wzięło udział 407 zawodników. Do finału awansowało 66 zawodników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w roku 2014 uczestnicy Turnieju - uzyskując tytuł "Finalisty Turnieju" - są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Miło nam jest poinformować, że pierwszą osobą w powiecie krotoszyńskim zwolnioną z etapu pisemnego egzaminu zawodowego jest Mateusz Śliwiński. Finał Turnieju odbędzie się 3 i 4 kwietnia w Rzeszowie, a dla najlepszych osób przewidziano nagrody pieniężne. Mateuszowi GRATULUJEMY! Już wygrał zwolnienie z egzaminu. A za sukces w finale – trzymamy kciuki.

Autor artykułu: Magdalena Karwik – nauczycielka ekonomicznych przedmiotów zawodowych