Wirtualny spacer po urzędzie

Obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

28 grudnia 2013 r., następnego dnia po obchodach poznańskich, w Warszawie przypomniano o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Już od kilku lat tego dnia w stolicy obchodzona jest rocznica wybuchu Powstania 1918/1919.
O godzinie 12.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana rozpoczęła się msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy z Markiem Woźniakiem marszałkiem województwa wielkopolskiego na czele, liczni harcerze, uczniowie, grupy rekonstrukcyjne w historycznych mundurach wojsk wielkopolskich oraz mieszkańcy Warszawy.
Następnie pochód składający się z delegacji powiatów i gmin wielkopolskich przemaszerował ulicami stolicy na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród sztandarów była replika sztandaru 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich, późniejszego 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Można tam też było zobaczyć obóz powstańczy zorganizowany przez Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „HISTORICA”.
O 13.45 rozpoczęły się dalsze uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego, licznych pocztów sztandarowych, delegacji Wielkopolan i przybyłych mieszkańców Warszawy obecnych powitał i wygłosił przemówienie marszałek Marek Woźniak, przypominając znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla odbudowy niepodległego państwa polskiego i udziału Wielkopolan w walce o granice odradzającej się ojczyzny.
Na zakończenie obecni złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Powiat krotoszyński reprezentowała delegacja: Krzysztof Kaczmarek – wicestarosta krotoszyński oraz Edward Jokiel i Antoni Korsak – historycy.
Organizatorami uroczystości byli - Marszałek Województwa Wielkopolskiego przy współpracy Miasta Poznania i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

                                                                                                                                
Fotografie: Antoni A. Korsak