Wirtualny spacer po urzędzie

Jak rozbudzić pasje przedszkolaków?

Współczesna szkoła nie musi być nudna i sztampowa, powinna być inspirująca, ciekawa oraz pełna pomysłów. W czwartek 5 grudnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie odbył się Dzień Małego Naukowca. W tym szczególnym dniu szkoła gościła grupę czterolatków z Przedszkola nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi "Maciuś". Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali cykl zajęć, których celem było rozbudzenie dziecięcych pasji, zachęcenie do zdobywania wiedzy podczas różnorodnych zajęć. Gości powitał dyrektor Roman Olejnik, zapewniając o przyjaznej atmosferze szkoły i ciekawych lekcjach.
Nasi mali goście na pierwszych zajęciach mieli okazje obserwować przebieg doświadczeń biologicznych jak działają ludzkie płuca i jaka role pełni przepona podczas oddychania. Dzieci uczestniczyły w doświadczeniu, w którym wykrywały skrobie za pomocą jodyny. Dzięki temu dowiedziały sie gdzie występuje skrobia oraz do czego śluzy jodyna. Następnie poznały sposób napełnienia baloniku powietrzem przy wykorzystaniu wody, kwasu cytrynowego i sody oczyszczonej. Zobaczyły również, co  dzieje sie podczas akcji serca oraz jaka role w żyłach pełnią zastawki. Maluchy bardzo chętnie uczestniczyły w lekcji i z zaangażowaniem obserwowały to, co działo sie podczas doświadczeń. Niezwykle twórcze były zajęcia plastyczne. Przedszkolaki według własnej wyobraźni kolorowały Mikołaja. Forma urozmaicenia zajęć były rozmowy w języku angielskim. Przedszkolaki doskonaliły słownictwo dotyczące stroju Świętego Mikołaja. Dzieci oglądały prezentacje i przyklejały części garderoby na wcześniej pokolorowanym Mikołaju i utrwalały poznane słowa.
Sala gimnastyczna dla małych naukowców stała sie miejscem prawdziwych zawodów. Przedszkolaki w strojach gimnastycznych rywalizowały w wielu konkurencjach. Kulinarna pomysłowość zobaczyły dzieci, podczas posiłku. Na stolach pojawił się sie oryginalne spaghetti przypominające myszkę.
Po obfitym posiłku dzieci udały sie do pracowni komputerowej w celu zasięgnięcia wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz obejrzenia bajki edukacyjnej ,, Jak bezpiecznie korzystać z Internetu’’.
Czego nie lubi książka i jak należy o nią dbać dowiedziały się sie przedszkolaki w czasie pobytu w szkolnej bibliotece? Efektem spotkania stały sie samodzielnie wykonane, niepowtarzalne zakładki do książek. Aktywne zdobywanie wiedzy i umiejętności w Dniu Małego Naukowca potwierdziła wicedyrektor Ewa Kowalska, wręczając przedszkolakom dyplomy. Wśród dzieci dużym zainteresowaniem cieszył sie gabinet dyrektora szkoły Romana Olejnika.
Podczas wszystkich zajęć dzieci zabawiały klauni oraz nasi uczniowie. Dzieci na szkolnych korytarzach wzbudziły wielkie zainteresowanie uczniów. To bardzo udane przedsięwzięcie potwierdziło regułę, że najbardziej efektywne jest współdziałanie wszystkich podmiotów szkoły - uczniów i nauczycieli.

Artykuł: Agnieszka Konieczna – pedagog szkolny
Fotoreportaż: Magdalena Karwik