Wirtualny spacer po urzędzie

V Powiatowy Konkurs Gwara Wielkopolska

W Krotoszynie gwara wielkopolska ma się dobrze nawet wśród młodych mieszkańców powiatu. Udowodnili  to doskonale podczas V Powiatowego konkursu „Gwara wielkopolska”, który odbył się 22.11.2013 roku w gościnnych salach Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Konkurs tradycyjnie już ma na celu popularyzację gwary wielkopolskiej, a skierowany jest do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.  
Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła 15 uczestników ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego miasta i Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim.
Prowadzący imprezę,  nauczyciel ZSP nr 2, M. Urbaniak na wstępie mówił o ważnej i istotnej roli, jaką w naszej kulturze pełni gwara. Podkreślił, iż mówiąc o niej, musimy zadać sobie pytanie, czy gwara ma szansę wśród przedstawicieli młodego pokolenia i co stanie się z nią w przyszłości.
Podczas Konkursu uczestnicy w pierwszym i drugim etapie popisywali się znajomością słów i zwrotów gwarowych a w trzecim, finałowym, zmierzyli się z zadaniem „ugwarowienia” znanego tekstu J. Tuwima „Pan Hilary”.
Jury w składzie: Jan Rosik– miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej, autor  książki „Okrakiem na ryczce”, Mariusz Urbaniak – nauczyciel ZSP nr 2 i Piotr Mikołajczyk – dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Daria Robakowska z ZSP nr 2 w Krotoszynie
II miejsce – Piotr Drożdżyński z ZSP nr 3 w Krotoszynie
III miejsce – Agnieszka Budnar z ZSP nr 1 w Krotoszynie
IV miejsce – Michał Kokot z ZSP w Koźminie Wlkp.
V miejsce – Patryk Drygas  z ZSP nr 1 w Krotoszynie
VI miejsce – Marta Terakowska z ZSP nr 1 w Krotoszynie
Specjalne wyróżnienie otrzymała Karolina Baran z I LO w Krotoszynie.
Nagrody dla zwycięzców, w postaci książek, tradycyjnie ufundowało Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, a upominki dla pozostałych uczestników  Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy  Krotoszyn.
 
Na zakończenie warto wspomnieć, że tylko od młodego pokolenia zależy, jaka będzie przyszłość naszej pięknej wielkopolskiej gwary. Postawa młodych uczestników Konkursu budzi nadzieję na zachowanie naszego dialektu. Należy jednak pamiętać, iż gwarę należy szanować i znać ją a przede wszystkim, nie wstydzić się jej! Gwara to bowiem nie tylko język, ale także obyczaje i tradycja. A tradycja to piękno, które powinniśmy chronić i kultywować.
Organizatorzy pragną serdecznie  podziękować, młodzieży za piękne chwile z gwarą, opiekunom za przygotowanie uczestników  a także fundatorom nagród, wszystkim zaś za wszelką  pomoc i wkład w popularyzację i ocalanie starego języka Wielkopolan.

Tekst i foto ZSP 2 Krotoszyn