Wirtualny spacer po urzędzie

"Kołłątaj na wymianie"

23.09.2013r.
Z boiska szkolnego wyjechaliśmy pod opieką pani Joanny Robaczyk i pani Darii Kapcińskiej na wymianę do szkoły partnerskiej w Dierdorfie.
Po tym, jak dotarliśmy na plac przed szkołę Martin - Butzer - Gymnasium każdy z nas ze  zniecierpliwieniem oczekiwał przydzielenia do rodzin goszczących.
 

Następnego dnia braliśmy udział w lekcjach, zwiedzaliśmy szkołę, a później zabrano nas do Kletterparku, czyli parku wspinaczkowego. Zabezpieczeni w kaski, pasy i linki pokonywaliśmy coraz to wyższe i trudniejsze etapy wspinaczki, a niektórym z nas udało się przezwyciężyć dotychczasowy lęk wysokości.
 W środę z samego rana wybraliśmy się do pięknego miasta Bonn. Naszemu uroczemu spacerowi towarzyszyła letnia pogoda. Potem udaliśmy się w rejs statkiem po Renie; jednej z najdłuższych rzek Europy, by zobaczyć zimny gejzer w Andernach, co wywarło na każdym nieopisane przeżycia. Któż z nas mógłby sobie wyobrazić, że pośrodku wyspy strzela w górę na wysokość 60 metrów wodny wulkan.
 W czwartek udaliśmy się wszyscy do Koblencji. Po spacerze po tym jakże czarującym mieście jechaliśmy kolejką liniową i mieliśmy okazję zobaczyć Deutsches Dreieck. Jest to miejsce gdzie spotykają się rzeki Ren i Mozela. Dzień zakończył wspólny wypad na kręgle.
 Nazajutrz zwiedziliśmy Dierdorf. Widzieliśmy mury obronne oraz weszliśmy na starą wieżę zegarową, by móc podziwiać piękny widok na miasto. Resztę dnia spędziliśmy z rodzinami, które nas gościły.
 Po 6 dniach wspólnych wrażeń przykro nam było  żegnać się z naszymi niemieckimi rodzinami.
Na szczęście kontakty nasze będą podtrzymywane drogą mailową i już dziś z niecierpliwością czekamy na czerwiec, kiedy to grupa z Dierdorfu odwiedzi naszą szkołę.

Tekst: I LO im. H. Kołłątaja w Krotoszynie