Wirtualny spacer po urzędzie

Z WIZYTĄ W DANII

Młodzież szkół średnich z powiatu krotoszyńskiego uczestniczyła w projekcie o profilu sportowym, dzięki któremu miała możliwość przez dwa tygodnie studiować w Akademii Sportu w Gerlev. Dojazd do Danii i pobyt w tej szkole dotowany był przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz stronę duńską.

Koordynatorem projektu był krotoszynianin Dawid Kujawski, który kilka lat temu jako student przebywał w Gerlev a obecnie z IDRAETSHØJSKOLE związany jest zawodowo. Opiekę  nad naszą młodzieżą sprawowali nauczyciele ZSP im. J. Marcińca – Izabela Stanisławska i Mateusz Baszczyński. Akademia sportu w semestrze jesiennym realizuje pięć specjalności – taniec , Move Out, CrossFit, Parkour i piłkę koszykową. Posiada bardzo nowoczesną bazę dydaktyczną, obiekty sportowe zrobiły duże wrażenie na polskich studentach.  Młodzież trenowała różne dyscypliny sportu, niektóre zajęcia były bardzo ekstremalne, a ponadto mogła korzystać z basenu, sauny, siłowni. Duńska uczelnia oferuje zajęcia obcokrajowcom na zasadach współpracy, a językiem wykładowym jest angielski. Nasza młodzież miała więc świetną okazję, by podszkolić swoje umiejętności językowe. Zajęcia specjalistyczne oraz integracyjne gry i zabawy duży nacisk kładły na kreatywność, komunikację interpersonalną, integrację i sprawności typowo sportowe. 

W projekcie uczestniczyło 10 pełnoletnich uczniów i 2 opiekunów. Warunkiem zakwalifikowania się do grupy wyjazdowej była dobra sprawność fizyczna i komunikatywna znajomość języka angielskiego. Najprawdopodobniej za rok uczniowie naszych szkół będą mogli znów podjąć starania o stypendium w Gerlev IDRAETSHØJSKOLE.     

 

Jakie wrażenia zrobił na Tobie pobyt w Gerlev?

KARINA PATEREK, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp.

Wyjazd do Danii był niesamowitym doświadczeniem, szczególnie jeśli chcieliśmy podnieść swoje umiejętności językowe. Wszystkie zajęcia, gry i zabawy sportowe, kontakty z obcokrajowcami były prowadzone w języku angielskim. Dwa tygodnie spędzone w Gerlev nauczyły nas samodzielności, odpowiedzialności oraz integracji w grupie, zmuszały nas do podejmowania własnych decyzji.  Ja realizowałam specjalizację taneczną. Zajęcia prowadzone były w profesjonalny sposób, na bardzo zaawansowanym poziomie. Podniosły moje umiejętności sprawnościowe. Projekt przyniósł wiele korzyści, poznaliśmy duńską kulturę, obyczaje, odwiedziliśmy różne miejsca, a przede wszystkim nawiązaliśmy nowe znajomości.

PIOTR KONARSKI, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie

Projekt realizowany w Gerlev przerósł moje oczekiwania w zakresie zakwaterowania, bazy sportowej i relacji międzyludzkich. Trenowałem przede wszystkim parkour i sprawdziłem swoje umiejętności językowe. Po powrocie do Krotoszyna zacząłem się zastanawiać nad tym, żeby po szkole średniej wyjechać na cały semestr do Gerlev.

FILIP KASZUB, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. K. Libelta w Krotoszynie

Jestem bardzo zadowolony z tego, że mogłem wziąć udział w sportowym projekcie. Wyjazd nauczył mnie odpowiedzialności, podszkoliłem się w języku angielskim. Najbardziej odpowiadały mi zajęcia z CrossFitu, na których starałem się dawać z siebie wszystko. Starałem się sprawdzić w każdej dyscyplinie  sportu – chodziłem na siłownię, basen, grałem w plażówkę, kosza. Teraz czuję się zmobilizowany do dalszych treningów.

Mateusz Marszałek, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krotoszynie

Wyjazd do Gerlev pozostawił niesamowite wrażenia. Jak każdy z nas trenowałem swoje umiejętności językowe poprzez integrację ze studentami tej uczelni. Poznałem wielu obcokrajowców, jednak najlepiej wspominam naszych południowych sąsiadów – Czechów. Mogłem także sprawdzić się  w takich dyscyplinach sportu jak parkour i Crossfit, z którymi wcześniej nie miałem do czynienia i muszę przyznać, że bardzo mnie zainteresowały. Bardzo byłem zadowolony z kuchni tej uczelni, która serwowała nam potrawy z całego świata w formie bufetu, a do wyboru było bardzo dużo jedzenia. Wyjazd uważam za udany i gdyby trafiła się możliwość ponownego uczestnictwa w projekcie, to na pewno chciałbym z niej skorzystać.

                                                                                                              Oprac. Izabela Stanisławska