Wirtualny spacer po urzędzie

Trzy medale ze Światowych Igrzysk Weteranów w kolekcji Czesława Roszczaka

W dniach 3 – 10 sierpnia w Turynie /Włochy/, odbyły  się Światowe Igrzyska Mistrzów. W ramach tej imprezy przeprowadzono 30 dyscyplin sportowych, w których wystartowało ponad 15 tysięcy uczestników. Wśród nich najliczniej była reprezentowana lekkoatletyka, której konkurencje zostały rozegrane na stadionie im. Primo Nebiollo w samym centrum Turynu. Wziął w nich udział mieszkaniec Łagiewnik z powiatu krotoszyńskiego Czesław Roszczak reprezentujący UKS „Olimpijczyk” Pogorzela.

Wystartował w rzutach w kategorii M 70 i wcale nie należał do najstarszych uczestników tych zawodów. Wśród kobiet najstarszą zawodniczką była Rosjanka mająca 88 lat, która przebiegła dystans 5 kilometrów w czasie 35 minut, a najstarszym mężczyzną okazał się Australijczyk ,który jako 90 latek przebiegł 1500 m w czasie 13 minut. Polacy wystąpili w ilości 25 reprezentantów w tym 4 kobiety. Reprezentacja Polski choć nieliczna zdobyła 31 medali. Spory udział w tym dorobku medalowym miał Czesław Roszczak zdobywając 3 medale i to każdy w innym kolorze. Złoty medal został zdobyty w rzucie dyskiem po ciężkiej walce z Australijczykiem i Meksykaninem. Jak przystało na Mistrza Świata Cz. Roszczak rzutem w ostatniej kolejce wynikiem 41,57 m wyszedł na prowadzenie i zwyciężył prowadzącego od początku konkursu  Australijczyka Christophera, który miał o 22 cm gorszy rezultat. W pchnięciu kulą najlepszy okazał się Australijczyk, który pobił swój rekord Australii wynikiem 13,60 m, drugie miejsce wywalczył zawodnik Ukrainy Kovalskyi, a brązowy medal przypadł Czesławowi Roszczakowi za wynik 12,64 m. Trzeci medal został wywalczony w 5-boju rzutowym. Amerykanin Ed Burke był poza zasięgiem. Już w pierwszej konkurencji w rzucie młotem uzyskał wynik ponad 52,86 m i olbrzymią punktową przewagę nad pozostałymi konkurentami. Wynik 35,87 m  Roszczaka po pierwszej konkurencji plasował na 4 pozycji. Jednak następne konkurencje  wygrane z Amerykaninem  pchnięcie kulą, rzutu dyskiem i rzutu oszczepem wysunęły Roszczaka na niezagrożoną drugą pozycję. Szczególnie wynik 34,88 m w rzucie oszczepem pozwolił punktowo oddalić się od konkurentów. Ostatnia konkurencja rzutu ciężarkiem nie miała w tym układzie  żadnego znaczenia. Amerykanin Burke jako rekordzista świata w tej konkurencji był poza zasięgiem, a wynik Roszczaka uzyskany w pierwszej kolejce na odległość 14,28 m wystarczył do zdobycia srebrnego medalu. Zwycięscą został Ed Burke/USA/ – 4441 pkt, drugi Czesław Roszczak /Polska/ 4031 pkt. a trzeci  Borys Kovalskyi/Ukraina/- 3882 pkt.

Igrzyska przeszły już do historii, następne odbędą się za 4 lata w Nowej Zelandii. Natomiast Czesław Roszczak już się szykuje  do następnego międzynarodowego startu w Porto Alegro /Brazylia/ na Mistrzostwach Świata Weteranów, gdzie będzie bronił tytułu Mistrza Świata w rzucie dyskiem, który zdobył w Sacramento/Kalifornia/ w 2011 roku.


Tekst, foto Cz. Roszczak.