Wirtualny spacer po urzędzie

25 lat DPS Baszków

Dom Pomocy Społecznej w Baszkowie obchodzi w tym roku ćwierćwiecze  istnienia. Z tej okazji w sobotę, 10 sierpnia 2013r. odbyła się w siedzibie placówki uroczystość jubileuszowa. Jej gospodarzem był dyrektor Dionizy Waszczuk. Wśród gości znaleźli się m.in. europoseł Andrzej Grzyb, przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Szczotka oraz starosta Leszek Kulka.

Na uroczyste spotkanie przybyli także radni powiatowi wszystkich kadencji (z pierwszym starostą Stanisławem Ratajskim) , przedstawiciele samorządów gminnych z terenu powiatu (z burmistrzem Zdun Władysławem Ulatowski oraz burmistrzem Krotoszyna Julianem Joksiem), obecni byli kierownicy innych jednostek powiatowych, inspekcji służb i straży, reprezentanci Wojewody Wielkopolskiego, Samorządu Województwa,  a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych z Baszkowem pozostałych wielkopolskich DPS-ów.

Spotkanie rozpoczęła Msza święta koncelebrowana przez kapelana domu ojca Melchizedeka Olejoka  z klasztorów o.o. Franciszkanów w Kobylinie oraz proboszcza parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Baszkowie ks. Tadeusza Łukowiaka.

Oficjalną część jubileuszu otworzył dyrektor D. Waszczuk przypominając historię powstania DPS Baszków, w której to uczestniczył od samego początku.  Wspominając decyzję o powstaniu placówki szczególnie  podkreślił zaangażowanie byłego dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu dr. Jerzego Tomaszewskiego, ówczesnego  wicewojewody kaliskiego Grzegorza Woźnego oraz Grażyny Mazurek - byłej Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej – osób, które zainicjowały utworzenie placówki w dawnym pałacu Czartoryskich w Baszkowie. Dyrektor, a następnie starosta Leszek Kulka przypomnieli też najbardziej znaczący dla placówki przełom lat 1998/99, kiedy to państwowa do tej pory instytucja znalazła się pod zarządem powiatu. Młody samorząd musiał podjąć nie tylko decyzję o utrzymaniu domu, ale o losach rozpoczętej już rozbudowy obiektu. Włodarz powiatu L. Kulka podkreślili zasługi radnych czterech kadencji, którzy w tej sprawie działali zgodnie i ponad podziałami mając przede wszystkim na celu rozwój DPS i cel społeczny jaki temu przyświecał.  Przypomniał, że rozbudowa DPS stanowiła jeden z priorytetów polityki władz powiatu i nadal tak jest, gdyż przybywa w społeczeństwie osób starszych i samotnych, którym winni jesteśmy opiekę i wsparcie.

 Dziś DPS Baszków jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w regionie. W pałacu znajduje się 55 miejsc dla osób przewlekle chorych psychicznie, a w nowym obiekcie tzw. Wersalu – miejsce znalazło 141 osób przewlekle chorych somatycznie.

Dom spełnia najwyższe standardy świadczonych usług  oferując przebywającym tu osobom nie tylko godne warunki zamieszkania, ale także pomoc medyczną,  rehabilitację i terapię. Właśnie mieszkańcy oraz pracownicy DPS (dom jest największym zakładem pracy w gminie Zduny) byli najważniejszymi gośćmi uroczystości. W sposób szczególny podkreślił to dyrektor Waszczuk przekazując kwiaty na ręce swoich współpracowników oraz najstarszej mieszkanki domu - pani Stanisławy  Raczek.

Uroczystość odbyła się w prawdziwie familijnej atmosferze – także z udziałem rodzin mieszkańców. Nie zabrakło wielu radosnych akcentów – m.in. tortu oraz specjalnej piosenki dla dyrektora oraz prezentu dla przełożonego w postaci…. roweru. Dopełnieniem uroczystości były występy artystyczne m.in., przedszkolaków z Kobylina i zespołu SENIOR ze Zdun.