Wirtualny spacer po urzędzie

Pięciolecie współpracy powiatów

Oficjalna delegacja Powiatu Krotoszyńskiego przebywała w Niemczech na zaproszenie partnerskiego Powiatu Germersheim. Oba samorządy obchodziły pięciolecie współpracy. Jubileusz uświetniły koncerty Krotoszyńskiego Chóru Kameralnego oraz chórów: Voices of Joy i Jockgrim Gemischter Chor.

Oficjalna reprezentacja powiatu na czele ze starostą Leszkiem Kulką oraz przewodniczącym Rady Powiatu Stanisławem Szczotką przebywała na terenie powiatu Germersheim w dniach 7-9 czerwca. Delegację podejmował starosta dr Fritz Brechtel wraz ze współpracownikami.

Nasi delegaci spotkali się także z Tobiasem Baumgartnerem burmistrzem miasta Bellheim, które wraz z Koźminem Wielkopolskim świętuje jubileusz 10-lecia oficjalnego partnerstwa. 

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty koncert trzech chórów: kierowanego przez Marka Olejnika Krotoszyńskiego Chóru Kameralnego oraz Voices of Joy i Jockgrim Gemischter Chor. Zarówno występ artystów krotoszyńskich, jak i wspólne wykonania utworów przez trzy zespoły, zostały przyjęte owacjami na stojąco.

9 czerwca w Muzeum „Stara Cegielnia” w Jockgrim odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe, podczas których starosta F. Brechtel oraz przewodniczący S. Szczotka podkreślili jak owocne kontakty mają miejsce między powiatami. Przytoczono przykłady wymiany młodzieży, organizację obozów strażackich, wyjazdy stażowe pracowników samorządowych oraz wymianę kulturalną. Potwierdzeniem chęci dalszej współpracy była sygnowana umowa o kontynuowaniu współpracy. Oba samorządy zadeklarowały, że szczególny nacisk położą w najbliższym czasie na wymianę doświadczeń i wspólne przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Z okazji jubileuszu w kościele pw. św. Mikołaja w Bellheim odprawiono mszę świętą. Delegaci uczestniczyli także w paradzie historycznej organizowanej w mieście Germersheim.

Jednym z głównych wątków wizyty była prezentacja funkcjonowania systemu zarządzania kryzysowego w powiecie Germersheim oraz metody finansowania tego systemu. Goście z Polski mieli okazję odwiedzić nowo otwarte centrum zarządzania sztabem przeciwpowodziowym, odwiedzili także nowo powstałe systemy zabezpieczeń na

terenach zalewowych rzeki Ren. Prezentacja była tym bardziej wiarygodna, iż wizyta delegacji powiatu przypadła na okres przekroczenia stanów alarmowych na Renie.

Fot.A.Jerzak