Wirtualny spacer po urzędzie

Krakowskie inspiracje

Wyjątkowe walory zabytkowe miasta, tradycje różnych narodów i kultur poznała młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w czasie pobytu w Krakowie. W dniach 4-6 czerwca br. uczennice i uczniowie z klas: IIId, IIIf, absolwentki III LO wraz z opiekunami wzięli udział w inspirującej wycieczce do Krakowa. Wyjątkowym przeżyciem stało się spotkanie z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem w siedzibie biskupów krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Ksiądz kard. spotkał się z młodzieżą "Dwójki" już po raz trzeci. Poprzednie spotkania miały miejsce w roku 2008 i 2010. Rozmowa o miłości, dobrym małżeństwie, modlitwie, polskiej kulturze i jej chrześcijańskich korzeniach wypełniła całe spotkanie. Metropolita Krakowski podkreślił wielki i dobroczynny wpływ Krakowa i jego historii na postawy Polaków. Z okazji Jubileuszu 50-lecia Kapłaństwa dyrekcja szkoły, nauczyciele i młodzież złożyła Metropolicie Krakowskiemu serdeczne życzenia "zdrowia, radości, mocy i wytrwałości w posłudze Bogu i Kościołowi jako Nauczyciel, Kapłan i Pasterz" w imieniu całej społeczności szkolnej. Jubilat wysłuchał pieśni przygotowanych przez absolwentki - Kamilę i Dorotę. Było wzruszenie, wspólne zdjęcia i błogosławieństwo uczestników audiencji. Kardynał Stanisław Dziwisz podarował szkole obraz z podobizną Bł. Jana Pawła II.
Sekretarz wprowadził uczestników do prywatnej kaplicy biskupów krakowskich, w której 1 listopada 1946 r. przyjął świecenia Karol Wojtyła. Kaplica była miejscem modlitwy i pracy Karola Wojtyły. Obecnie znajdują się w niej relikwie Błogosławionego.
Krotoszynianie odbyli spacer po najpiękniejszych ulicach starego Krakowa, które stanowią część tzw. Drogi Królewskiej. Zwiedzili Rynek, Sukiennice, kościół Mariacki oraz Wawel. Młodzież mogła podziwiać zabytki łączące harmonijnie różne style i kultury.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się lekcja kaligrafii w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. Uczniowie, pisząc z niezwykłą starannością odpowiednie znaki, tworzyli wyrazy w języku japońskim.
W programie wycieczki było także zwiedzanie znanej i kontrowersyjnej wystawy międzynarodowej The Human Body Exhibition, która właśnie jest eksponowana w Krakowie. Wystawę, którą do tej pory obejrzało już ponad 2 miliony ludzi na całym świecie. Naukowe spojrzenie na anatomię i fizjologię ludzkiego ciała przybliżają przewodnicy, którymi są studenci Uniwersytetu Medycznego w Krakowie. Ekspozycja jest podzielona na dziewięć galerii, a każda z nich opisuje jeden układ w organizmie. Zwiedzając ją odbyliśmy niezapomnianą podróż po organizmie człowieka i obejrzeliśmy w sumie 200 eksponatów kompletnych ciał lub poszczególnych narządów. Wystawa także zachwyca pięknem i doskonałością ciała ludzkiego i uświadamia wagę troski o ciało oraz konieczność lepszego dbania o nie.
Była to bardzo ciekawa lekcja biologii i anatomii, a dla przyszłych studentów nie tylko kierunków medycznych ciekawe zajęcia.

Wieczór w Krakowie wypełnił udział w spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem” w Teatrze Bagatela. W przedstawieniu Dariusza Starczewskiego w rolę Blanche wcieliła się znana aktorka Magdalena Walach. Ponadczasowa wymowa sztuki amerykańskiego dramaturga Tennessee Williamsa zachwyciła wszystkich uczestników. Prapremiera sztuki odbyła się na Broadwayu 3 grudnia 1947 w reżyserii Elii Kazana, z Marlonem Brando, Jessicą Tandy, Kim Hunter i Karlem Maldenem.
Wycieczce do Krakowa towarzyszyła wspaniała atmosfera mimo ciepłej acz deszczowej aury. Wielokulturowy krajobraz Krakowa na pewno sprawi, że młodzież wróci jeszcze do tego miasta. Opiekunami i przewodnikami na tej pełnej inspiracji wycieczce byli: dyrektor szkoły - p. Roman Olejnik, wicedyrektor - p. Ewa Kowalska, p. Teresa Szelągowska i p. Przemysław Wójcik.

"Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli" - Bł. Jan Paweł II
tekst i foto: Przemysław Wójcik