Wirtualny spacer po urzędzie

Wizyta w Bendorfie

Wymiana międzynarodowa wpisuje się w  wieloletnią tradycję rozwoju uczniów  w ZSP nr 1 w Krotoszynie. Spotkania z młodzieżą niemiecką, holenderska czy francuską pozwalają poszerzyć wiedzę o świecie i doskonalić znajomość języków obcych.  Tym razem grupa młodych ludzi z liceum i technikum gościła u niemieckich przyjaciół   z  Wilhelm-Remy-Gymnasium w Bendorfie w dniach 14-21 kwietnia 2013.

Pod opieką nauczycielek Jolanty Podziemskiej, Izabeli Jasik oraz Ewy Ostój mieli okazję zobaczyć jak wygląda nauka w niemieckiej szkole. Szczególny entuzjazm wzbudziła lekcja języka angielskiego.

    Program obfitował jednak w wiele innych atrakcji: młodzież poznała historię Bendorfu oraz leżącego nieopodal Sayn, zwiedziła przepiękna Koblencję, wjechała rozpiętymi                      nad Renem gondolami  na punkt widokowy, znajdujący się w dawnej twierdzy wojskowej. Koblencja to miasto leżące w dorzeczu Renu i  Mozeli. Dzięki wizycie w Muzeum Historii Niemiec w Bonn uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat powojennego życia naszych najbliższych sąsiadów. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w opactwie benedyktyńskim Maria-Laach, zbudowanym na początku pierwszego tysiąclecia. Tajemnice tego przybytku przybliżył pochodzący z Polski brat Andrzej, dzięki któremu młodzież zobaczyła nawet klasztorną bibliotekę. Opactwo znane jest także z hodowli roślin                             i znajdującego się nieopodal jeziora wulkanicznego. Rejs statkiem po Renie, zwiedzanie Boppard, Trewiru oraz wizyty w parku rozrywki uzupełniły listę atrakcji.

    Wieczór z kultura polską pozwolił zaprezentować bogactwo naszego kraju, zwyczaje studniówkowe a jego uzupełnieniem były prezentacje multimedialne, projekcje filmowe                   oraz poczęstunek,  składający się z typowych polskich potraw.

    Gorące przyjęcie ze strony uczniów bendorfskiego gimnazjum oraz ich rodziców a także wspaniała organizacja wizyty przygotowana przez niemieckich nauczycieli: p.Michaela Lazarou oraz p.Thomasa Damsona sprawiły, że ten niezwykły wyjazd na zawsze zostanie                w naszej pamięci. I choć żal było się rozstawać to z niecierpliwością czekamy na wizytę naszych przyjaciół w Krotoszynie.

 

 Tekst i fot.ZSP 1