Wirtualny spacer po urzędzie

II Międynarodowa Konferencja "FROM LANGUAGE TO CULTURE, LITERATURE, ART AND MEDIA" w murach ZSP Nr 1 w Krotoszynie

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom wymiany myśli i doświadczeń w zakresie nauczania języków oraz integrowania treści różnych przedmiotów szkolnych, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie zorganizowało II Międzynarodową Konferencję „FROM LANGUAGE TO CULTURE, LITERATURE, ART AND MEDIA”, w której uczestniczyli naukowcy oraz nauczyciele prowadzący zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego i polskiego na różnych poziomach edukacyjnych.

Celem konferencji było przybliżenie i omówienie tematyki dotyczącej m.in. integracji międzyprzedmiotowej, rozwijania kompetencji językowych i interkulturowych uczniów, poszerzania zainteresowań dzieci i młodzieży, stosowania aktywnych metod pracy na zajęciach oraz motywowania środowiska szkolnego do twórczych rozwiązań.
Organizacją konferencji i jej całą oprawą zajęło się trzech nauczycieli z ZSP nr 1 w Krotoszynie – mgr Nikola Niklewicz, mgr Radosław Gruchalski oraz dr Marek Krawiec (koordynator konferencji) – którzy wraz z młodzieżą tej szkoły i przy ogromnym wsparciu Pani Dyrektor, mgr Mirosławy Cichowlas, oraz innych nauczycieli podjęli szereg działań, żeby odpowiednio przygotować tę imprezę edukacyjną. 
Konferencja, która obyła się w ZSP nr 1 w Krotoszynie w dniach 19-20 kwietnia 2013 roku, miała charakter międzynarodowy, gdyż poza polskimi pedagogami i naukowcami (m.in. z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Torunia, Piły, Wałbrzycha, Krotoszyna, Jarocina), wykłady i referaty przygotowali także obcokrajowcy (z Niemiec, Holandii, Estonii, Hiszpanii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Bośni i Hercegowiny).
W konferencji uczestniczyło ponad 60 osób, które miały możliwość wysłuchania różnych wykładów i referatów oraz przetestowania nowych form i metod pracy z uczniami podczas warsztatów praktycznych. Uczestnicy konferencji mieli także okazję wziąć udział w koncercie przygotowanym w Kościele Św. Piotra i Pawła w Krotoszynie przez zespoły muzyczne, które w dużej części tworzyli uczniowie ZSP nr 1 w Krotoszynie. Zespoły prezentowały zgromadzonym gościom (w tym przybyłym do kościoła mieszkańcom Krotoszyna i okolic) muzykę różnych kręgów kulturowych. 

Konferencja ta jest niewątpliwie ewenementem w skali kraju, gdyż żadna placówka tego typu nie gościła tak licznej grupy naukowców i nauczycieli z kraju i zagranicy. Takie imprezy edukacyjne są zazwyczaj organizowane w dużych ośrodkach akademickich. ZSP nr 1 w Krotoszynie przełamał jednak wyłączność uczelni na takie przedsięwzięcia i zaprasza już Państwa na kolejną (dwu-dniową) konferencję w przyszłym roku.

Wsparcie konferencji:
 - Starosta Krotoszyński
 - Burmistrz Krotoszyna
 - Łukasz Janoś – Restauracja „Duet”
 - Krzysztof i Zbigniew Szyszka – Restauracja „Pod Szyszkami”
 - Kazimierz Kłopocki – Restauracja „Cristal”
 - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Ewa”
 - Jacek Brykczyński – Ciastkarnia, Piekarnia
 - Józef Kujawski – „Jumadar”
 - „Intermarche” Krotoszyn
 - Kwiaciarnia „Domestica”
 - „Piomar” Hurtowania – Ewa Bielawna