Wirtualny spacer po urzędzie

Wymiana partnerska w ZSP 2

Erfolgreich znaczy "owocna"... wymiana! W dniach 09-16.03.2013r. gościliśmy w Krotoszynie kolejną grupę uczniów i nauczycieli z naszej szkoły partnerskiej w Niemczech Berfusbildende Schulen Lingen. Tym razem przyjechało do nas 9 uczniów BBS z opiekunami p. Gerhild Baumann - koordynatorem współpracy i p. dr Susanne Starcke nauczycielką przedmiotów zawodowych. Tradycyjnie podczas każdej wymiany jest realizowany program praktyk zawodowych oraz program kulturalno-dydaktyczny. Nasze koleżanki i kolega z Lingen razem z uczniami naszej szkoły odbywali praktyki w Przedszkolu nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi "Maciuś" , Przedszkolu nr 5 "Wesoła Gromadka" i Przedszkolu nr 6 z oddziałami integracyjnymi "Kubuś".
Oprócz imprez integracyjnych był realizowany program kulturalny między innymi: wycieczka do Pleszewa i zwiedzanie Muzeum Piekarnictwa, wycieczka do Gołuchowa, zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Krotoszynie wycieczka do Wrocławia, nauka salsy w Szkole Tańca Show Dance p. Katarzyny Wicenciak, lekcja języka polskiego, wspólne gry i zabawy, a na koniec pobytu "wspólne gotowanie". Grupa uczniów zwiedziła także największą firmę w naszym powiecie - Mahle, producenta tłoków, tulei i zaworów do wielu znanych marek samochodów osobowych i ciężarowych.
Staraliśmy się nie zmarnować żadnej okazji do tego, aby być "Ambasadorami Polski" i pokazać to co najciekawsze. Podczas pobytu w Krotoszynie opiekunki grupy z BBS Lingen uczestniczyły w wernisażu wystawy dr Jolanty Wdowczyk w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie. Ten ciekawy tydzień minął bardzo szybko. Zawiązały się przyjaźnie, co można było zaobserwować podczas pożegnania :-)
Teraz czas na rewizytę. W dniach 6-13 kwietnia br. grupa naszych uczniów pojedzie do Lingen i będzie realizowała podobny program pobytu połączony z praktykami.Tegoroczna wymiana i realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc w postaci dofinansowania wymiany z Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (DPJ) i Rady Rodziców ZSP nr 2.
Koordynatorem wymiany z BBS Lingen jest obecnie p. Elwira Kaczmarek - nauczycielka j. obcych w ZSP nr 2. Warto w tym miejscy nadmienić, że nasza "owocna współpraca" trwa nieprzerwanie od 2003r. , a oficjalne podpisanie umów między szkołami odbyło się w maju 2004r. w Krotoszynie. Do tej pory uczestniczyło w wymianach ponad 100 uczniów i 19 nauczycieli, a nasze wspólne doświadczenia wzbogacają pracę i funkcjonowanie każdej ze szkół.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej pragną serdecznie podziękować: p. Danucie Hadryan - Dyrektor Przedszkola nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi "Maciuś" i p. Zofii Walkowiak - Dyrektor Przedszkola nr 5 "Wesoła Gromadka", p. Renacie Kmieciak- Dyrektor Przedszkola nr 6 z oddziałami integracyjnymi "Kubuś" w Krotoszynie za organizację i opiekę nad praktykantami. Szczególne podziękowania składamy kierownictwu Mahle Polska za umożliwienie zwiedzania zakładu i zapoznanie z działalnością firmy.

Tekst i fotografie: Przemysław Wójcik