Wirtualny spacer po urzędzie

GIMNAZJALISTO NIE RYZYKUJ! JUŻ DZIŚ NARYSUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚC - zajęcia w ?Kołłątaju? rozpoczęte

W czwartek 7 lutego, w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Krotoszynie odbyły się pierwsze zajęcia tematyczne dla gimnazjalistów pod hasłem „ Tajemnice ukryte w gazach”.

Grupę gimnazjalistów powitała p. dyrektor Alicja Stachurska, która została poproszona o wykonanie pierwszego doświadczenia z ciekłym gazem do zapalniczek. Dalszą opieką gimnazjaliści zostali objęci przez nauczyciela fizyki- p. Alinę Szwarczyńską i nauczyciela chemii- p. Ilonę Kocel oraz uczniów naszej szkoły.

W części teoretycznej zostały omówione podstawowe informacje dotyczące gazów. Następnie gimnazjaliści przeszli do zajęć praktycznych eksperymentując z prostymi substancjami aby doskonalić swoje umiejętności obserwacji, interpretacji wyników i wyciągania wniosków. 

Serię  doświadczeń rozpoczęliśmy otrzymywaniem i przelewaniem tlenku węgla (IV). To zainspirowało młodych chemików i fizyków, przełamało ich niepewność oraz stało się inspiracją do dalszych działań. Prawdziwym zaskoczeniem dla gimnazjalistów było pojawienie się białego i efektownego dymu znanego im z dyskotek i spektakli artystycznych – efekt otrzymany z suchego lodu. Kolejne doświadczenia dotyczyły określenia właściwości tlenu, wodoru.

 W punkcie „dowiedz się więcej” poruszyliśmy zagadnienia związane z ozonem, nadtlenkiem wodoru. W ramach tego bloku wykonaliśmy m. in. doświadczenie „Lokomotywa” oraz kolejne, którego celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie  Czy można „palic” żelazem? 

Zdecydowanie najwięcej emocji i satysfakcji sprawiło naszym gościom „Otrzymywanie wodoru” oraz „Fontanna amoniakalna”. Tutaj też pojawił się wątek historyczny związany z katastrofą sterowca Hindenburga.

W zajęciach uczestniczyło prawie 30 uczniów z okolicznych szkół gimnazjalnych. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Chcemy, aby nasze Liceum docelowo stało się miejscem pasjonujących dyskusji oraz naukowych odkryć, które wzbogacą kompetencje młodych ludzi oraz zmotywują do kolejnych działań na rzecz własnego rozwoju.

Tekst i fot. I LO Krotoszyn