Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńskie Dęby 2012

W piątek 15 lutego 2013r. poznaliśmy laureatów czwartej edycji Nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb”. Nagrodę przyznano w pięciu kategoriach: nauka, kultura; działalność gospodarcza; działalność społeczna; oświata; sport.
W tym roku zgłoszono 28 kandydatów – osób, instytucji i organizacji, które zdaniem mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego przyczyniły się do promocji i rozwoju Ziemi Krotoszyńskiej. Są to;

1. Mirosława Szymczak
2. Krotoszyński Chór Kameralny
3. Zespół „Senior” Zduny
4. Zespół Ludowy „Lutogniewiacy”
5. Paweł Władysław Płócienniczak
6. E. Jokiel, A. Korsak, Michał Pietrowski – jako zespół redakcyjny
7. Przedsiębiorstwo MAX-POL
8. KRUK TRANSPORT Danuta i Zbigniew Kruk
9. Fabryka Podłóg Biadki
10. Przedsiębiorstwo GABI-PLAST – Gabriela Kośmider
11. Stanisław Paterek ZDZ w Koźminie Wlkp.
12. Fundacja MAHLE/MAHLE Polska
13. Maciej Rafał Hoffmann
14. Karol Piotrowski
15. Klub Przedsiębiorców Ziemi Zdunowskiej
16. Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
17. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie
18. Agnieszka Gierłowska
19. Wiesław Głuszek
20. UKS SHODAN Zduny
21. Miłosz Setecki Ceramik Krotoszyn
22. Czesław Roszczak
23. UKS PIAST Krotoszyn
24. Jan Urbaniak
25. Szkolny Klub Europejski „Kołłątaj”
26. Niepubliczne Gimnazjum w Krotoszynie
27. Zespół Szkół nr 1 z Oddz. Integracyjnymi w Krotoszynie
28. Grażyna Morawska
Starosta Krotoszyński Leszek Kulka, przemawiając jako przewodniczący kapituły przyznającej nagrodę wyznał, że chętnie przyznano by nagrodę wszystkim zgłoszonym, gdyż każdy z wniosków był dobrze uzasadniony, a osoby zgłoszone zasługiwały na wyróżnienie. Zasady konkursu wymagały jednak, by w każdej kategorii nagrodzić nominacjami trzy spośród kandydatur, a następnie z tej trójki wybrać laureata.
Oto wyniki:
W kategorii nauka, kultura nominację otrzymali:
1. Krotoszyński Chór Kameralny – zgłoszony przez Macieja Orzechowskiego
2. Dr Edward Jokiel, Antoni Korsak, dr Michał Pietrowski – zgłoszeni przez Juliusza Pocztę
3. Paweł Władysław Płócienniczak – zgłoszony przez Jana Grzesińskiego
Laureatem został zespół redakcyjny: E. Jokiel, A. Korsak, M. Pietrowski.
Powiat Krotoszyński stał się w ostatnich latach w Wielkopolsce ważnym ośrodkiem popularyzacji powstania Wielkopolskiego. Jest to bezsprzecznie zasługa miejscowych nauczycieli historii. Najaktywniejsi z nich to doktor Edward Jokiel, Antoni Korsak oraz doktor Michał Pietrowski. W roku 2012 wydali oni książkę „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach”. Publikacja ta podsumowuje obchody 90-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego na obszarze powiatu krotoszyńskiego.
W kategorii działalność gospodarcza nominacje otrzymali:
1. Stanisław Paterek ODZ w Koźminie Wlkp. – kandydat zgłoszony przez Grażynę Piotrowską
2. Fabryka Podłóg BIADKI – zgłaszający – Maciej Orzechowski
3. Przedsiębiorstwo GABI- PLAST – zgłaszający Juliusz Poczta 
Laureatem zostało Przedsiębiorstwo GABIPLAST – Gabriela i Grzegorz Kośmider.
Właściciele Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego GABIPLAST, to nie tylko ambasadorzy fair play w biznesie, lecz przede wszystkim ambasadorzy Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego. To rzetelne prowadzenie nowoczesnej firmy sprawiło, że ich solidne jakościowo produkty z Krotoszyna używają Rosjanie, Niemcy, Szwajcarzy, Duńczycy, Słowacy, Czesi, Amerykanie, Malajowie, Chińczycy i Hindusi. GABIPLAST, to nie tylko firma sukcesu, to przede wszystkim dobry wzorzec stosowania zasad kodeksu honorowego w biznesie. Właściciele firmy mogą być również przykładem otwartości przedsiębiorcy na potrzeby społeczne, wspierają bowiem wiele organizacji, instytucji i stowarzyszeń.    
W kategorii działalność społeczna nominowani zostali:
1. Bank Spółdzielczy w Krotoszynie – zgłoszony przez Tomasza Chudego
2. Fundacja MAHLE/MAHLE Polska – kandydat zgłoszony przez Stowarzyszenie Szansa
3. PCPR w Krotoszynie – zgłoszone przez Jerzego Fornalika
Laureatem  został Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
Bank każdego roku pomaga ok. 160 osobom, stowarzyszeniom i instytucjom. Jak podkreślił prezes Jan Pluta, to głównie zasługa spółdzielców, którzy wyrażają zgodę na tak szeroką działalność charytatywną swojego banku.
W kategorii oświata nominacje otrzymali:
1. Grażyna Morawska – zgłoszona przez Monikę Kwiatkowską
2. Jan Urbaniak – zgłoszony przez Romana Olejnika
3. Szkolny Klub Europejski „Kołłątaj” – zgłoszony Miłosza Zwierzyka
Laureatem został Jan Urbaniak. Jako dyrektor i nauczyciel przyczynił się do rozwoju ZSP nr 2 w Krotoszynie, a także promocji powiatu. Był prekursorem wdrażania edukacji komputerowej w rejonie. Jako nauczyciel osiągnął z uczniami sukcesy w konkursach i olimpiadach o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Jako samorządowiec i nauczyciel publikował swoje artykuły na łamach „Szkoły Zawodowej”, „Głosu Nauczycielskiego”, w cyklu wydawniczym „Krotoszyn i okolice” i wielu innych.
W kategorii sport nominacje otrzymali:
1. UKS SHODAN ZDUNY reprezentowany przez trenera i prezesa Jarosława Adamskiego – kandydatura zgłoszona przez dyr. ZOK Tomasza Chudego
2. Czesław Roszczak z Łagiewnik – kandydata zgłosił  Waldemar Wronecki
3. UKS PIAST Krotoszyn – zgłoszony przez Macieja Orzechowskiego
Laureatem został  Czesław Roszczak – Mistrz Europy i Mistrz Świata weteranów w rzutach lekkoatletycznych, multimedalista wielu imprez mistrzowskich w kraju i za granicą w rzutach nietypowych. Zawodnik, trener i działacz sportowy w jednej osobie, chodząca encyklopedia sportu, wychowawca i promotor wielu sportowców.
Czesław Roszczak otrzymał także z rąk posła Macieja Orzechowskiego odznakę Ministra Sportu i Turystyki – „Zasłużony dla sportu” ( w stopniu złotym).
Natomiast Krotoszyński Chór Kameralny został wyróżniony Odznaką Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Odznaczenie wręczył radny sejmiku wojewódzkiego Franciszek Marszałek.
Galę wręczenia nagród uatrakcyjnił występ dwóch młodych utalentowanych skrzypków – Rafała Rettiga i Dariusza Szczuraszka – laureatów Ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Rafał otrzymał II nagrodę, a Darek został wyróżniony. Nauczycielem Rafała jest pani Grażyna Morawska (która przygotowała uczniów do przeglądu), a Dariusza – pani Małgorzata Kaczmarek.
Dwa utwory na zakończenie uroczystości wykonał  Krotoszyński Chór Kameralny pod dyrekcją Marka Olejnika.
Galę prowadził Waldemar Wronecki.