Wirtualny spacer po urzędzie

Uczniowie z TRÓJKI w Holandii

W dniach 30.01 .2013 do 03.02.2013 sześcioro uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie : Kinga Keller, Daria Lis, Mikołaj Działoszek , Jakub Robakowski , Tomasz Maciejak, Gerard Paluszczak  pod opieką dwóch nauczycieli : Marioli Ilnickiej i Marii Zuchowskiej  wzięło udział w kolejnej mobilności w ramach projektu : Opportunity Knocks: Work in an Integrated European Economy, która tym razem miała miejsce w Holandii , w szkole Grotius College Delft.

W Delft spotkaliśmy się z naszymi pozostałymi partnerami projektu to jest z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji. Program wizyty był bardzo obszerny i wniósł wiele doświadczeń oraz pozytywnych wrażen. Wszyscy uczestnicy porozumiewali się w języku angielskim. Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli z Holandii a następnie wszyscy uczestnicy z wszystkich krajów, łącznie ok. 60 osób zwiedzali przepiękne, historyczne miasto Delft. Nastepnie udaliśmy się na warsztaty do muzeum porcelany ( www.royaldelft.com) , podczas których wykonywaliśmy na płytkach ceramicznych własne obrazki. Warsztaty te okazały się dla wszystkich niesamowitym sprawdzianem precyzji i cierpliwości. W piątkowy poranek udaliśmy się na giełdę kwiatów”FLORA HOLLAND”, gdzie mogliśmy z bliska przyjrzeć się jak działa giełda, licytacje handlowców i logistyka kupna i sprzedaży kwiatów i roślin z całego świata. Nigdy nie zapomnimy zapachu milionów kwiatów i prześlicznych kolorów, które nas  otaczały.

Po powrocie z giełdy, międzynarodowe zespoły uczniów przygotowały plakaty na temat procesu powstawania produktów, które wytwarzane  są wyłącznie na terenie danego państwa. Należały do nich np. ser cheddar, rogal marciński , czy francuska gazeta lokalna . Po południu w sali wykładowej Collegu Grotius odbyło się spotkanie z obcokrajowcami , którzy na stałe zamieszkali  w Holandii. Opowiadali oni o swoim losie, co sprowadziło ich do Holandii i czy ich wybór okazał się być trafny. Po spotkaniu uczniowie wzięli udział w rozgrywkach sportowych. Zagrali mecze w piłkę siatkową i koszykową. W sobotę natomiast udaliśmy się autokarem na wycieczkę do Amsterdamu i Rotterdamu. W Amsterdamie zwiedziliśmy muzeum Rembrandta a  Rotterdam mogliśmy podziwiać ze statku, którym płynęliśmy.

Wszystkie dni spędzone w Holandii bardzo szybko minęły ale na szczęście wyjeżdżamy już w kwietniu na kolejną mobilność, która odbędzie się w Wielkiej Brytanii w dniach 17-21.04.2013 w szkole Katharine Lady Berkeley’s Scholl w Wotton-under- Edge

                                                                                  Opracowanie: Mariola Ilnicka