Wirtualny spacer po urzędzie

Berlin w przedświątecznej scenerii...

11.12.2012r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie zorganizował dla swoich uczniów autokarowy wyjazd do Berlina. Młodzieży już od samego rana towarzyszyła niezwykle zimowa atmosfera. Granicę z naszymi zachodnimi sąsiadami przekroczono
w Świecku. Pierwszym punktem wycieczki szkolnej był przejazd bajecznie ustrojoną aleją Unter den Linden wprost do Reichstagu, by móc obejrzeć panoramę stolicy ze szklanej kopuły.
Następnie 49 osobowa grupa ruszyła pod Bramę Brandenburską, wsłuchując się w słowa przewodnika Andrzeja Żwikiewicza, który przybliżał historię najbardziej charakterystycznej zabytkowej budowli w całych Niemczech.
Uczniowie mieli szansę ujrzeć Pomnik Ofiar Holocaustu, który, jak się okazało, składał się wyłącznie z ponad dwóch i pół tysiąca betonowych kloców usytuowanych w centralnej części miasta. Dla grupy przewidziano również krótki odpoczynek w galerii handlowej, dzięki czemu można było podszkolić swoje umiejętności językowe, komunikując się z ludźmi wyłącznie
w języku niemieckim. Każdy z uczniów stwierdził, że była to solidna lekcja. Organizatorzy wyjazdu starali się również rozwinąć wrażliwość na sztukę i kulturę, dzięki czemu stworzyli możliwość zwiedzenia Pergamonmuseum, gdzie zrekonstruowano Wielki Ołtarz Zeusa.
W ekspozycji muzeum znajdowały się: zbiory sztuki starożytnej, zbiory sztuki Azji Mniejszej, a także dzieła sztuki islamskiej.
Ostatnim punktem jednodniowej wycieczki był Berliner Weihnachtsmarkt, a więc Jarmark Bożonarodzeniowy. Wszystkich przywitały pięknie ustrojone ulice, wystawy sklepowe, wprowadzające uczestników wyjazdu w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie mogli poznać kulinarne tajemnice oraz nabyć niezwykłe wyroby rękodzielnicze.
Wszyscy szczęśliwi, cało i zdrowo wrócili do domu tuż po godzinie 23, mając nadzieję, że wkrótce będą mogli powtórzyć wyjazd do stolicy Niemiec. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym opiekunom: p. wicedyrektor Ewie Kowalskiej, p. Monice Karolczak-Snadnej, p. Teresie Szelągowskiej, p. Magdalenie Karwik, p. Annie Smal, p. Lucynie Ziębie i p. Przemysławowi Wójcikowi.

Autor artykułu Joanna Praszkiewicz - klasa IIIa
Foto Przemysław Wójcik