Wirtualny spacer po urzędzie

Comenius w Trójce

Od września 2011 roku realizujemy w naszej szkole PROJEKT UNIJNY COMENIUS-  Opportunity Knocks: Work in an Integrated European Economy, dzięki któremu zarówno uczniowie jak  i nauczyciele uczą się języka angielskiego,  poznają struktury rynku pracy wszystkich uczestniczących w tym projekcie krajów( Francja, Niemcy, Polska, Holandia, Wielka Brytania) realizując kolejne mobilności. Pierwsze dwie mobilności miały miejsce w Bordeaux/Francja w College Ausone Le Bouscat oraz w Bensheim/Niemcy w Geschwister-Scholl-Schule Bensheim.
  W dniach 21.11.2012 – 25.11.2012 trzecia mobilność odbyła się w naszej szkole. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z Niemiec, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii , łącznie 33 osoby.   Udział  lekcjach z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, wymiana doświadczeń między nauczycielami wzbudziły duże zainteresowanie gości.
 W tym samym dniu odbyło się także bardzo ciekawe spotkanie z obcokrajowcami mieszkającymi na naszym terenie a pochodzącymi z Peru, Francji, Włoch oraz z Ukrainy, któremu towarzyszyli: dyrektor szkoły Krzysztof Grobelny i zaproszeni goście  przedstawiciele lokalnych władz Krotoszyna ( Starosta Krotoszyński Leszek Kulka, Naczelnik Wydziału Edukacji – Barbara Jakubek, naczelnicy Wydziałów Promocji ze starostwa Marzena Wiśniewska oraz z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie - Jacek Kępa). Obcokrajowcy opowiadali o motywach osiedlenia się w Polsce, przedstawiali różnice między krajami i specyfikę rynku pracy w Polsce. Po przerwie obiadowej goście udali się na zwiedzanie dwóch zakładów produkcyjnych to jest MAHLE i JOTKEL, co wzbudziło bardzo pozytywny oddźwięk wśród uczestników.

Następnego dnia uczniowie pracując w międzynarodowych grupach przygotowali w języku angielskim prezentacje multimedialne na temat: Jak zdobyć zawód strażaka, policjanta, weterynarza, informatyka , nauczyciela, lekarza we wszystkich krajach?  Przez cały czas korzystali z naszych pracowni komputerowych. Po omówieniu wszystkich prezentacji i skosztowaniu pysznych specjałów przygotowanych przez naszych uczniów pod kierownictwem Marioli Kaczmarek , uczniowie podzieleni na dwie grupy przystąpili do kolejnych zadań. Pierwsza grupa wzięła udział w międzynarodowych zawodach sportowych ( unihokej, zwinnościowy tor przeszkód itp.) a druga przygotowywała plakaty na temat tradycyjnego dania wigilijnego. Finalnym punktem dnia była wspólna kolacja wigilijna, z udziałem gwiazdora i z prezentami. Nasi partnerzy mieli okazję skosztować tradycyjnych polskich dań wigilijnych i połamać się opłatkiem. Atmosfera tego wieczoru była bardzo rodzinna i ciepła. Wszyscy byli zafascynowani polskimi tradycjami Świąt Bożego Narodzenia.

W sobotę wszyscy uczestnicy wybrali się na wycieczkę do stolicy województwa dolnośląskiego Wrocławia. Po drodze, dyrektor szkoły zorganizował grupie spacer po ciekawych zakątkach Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie. Po wysiłku krótki rekonesans w restauracji „Stary Młyn” w Niesułowicach, gdzie uczniowie mieli okazję degustować regionalne potrawy. Stary Młyn to przepięknie odrestaurowany po starym młynie kompleks hotel - restauracja z przełomu XVIII i XIX wieku. Projekt został wsparty ze środków unijnych.
 
Przepięknie przyozdobiony świątecznymi dekoracjami Wrocław, ze swoimi zabytkami wywarł na  wszystkich niesamowite wrażenie. Dni spędzone razem bardzo szybko minęły. Na kolejne spotkanie wszystkich partnerów, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wybierają się do Delft/Holandia w dniach 30.01.2013 – 03.02.2013.

Opracowali: Krzysztof Grobelny, Mariola Ilnicka