Wirtualny spacer po urzędzie

IV Powiatowy Konkurs Gwary Wielkopolskiej

Jednym z elementów naszej kultury jest gwara wielkopolska tak specyficzna dla folkloru ziemi krotoszyńskiej i tak niepowtarzalna, że warto ją pielęgnować i dbać o to, by jej niezwykłość uświadomić i przekazać młodemu pokoleniu. Wychodząc z tego założenia, dnia 23 listopada 2012r. w gościnnej sali Biblioteki Publicznej w Krotoszynie odbył się IV Powiatowy Konkurs gwary wielkopolskiej zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

 Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest propagowanie gwary wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krotoszynskiego, odkrywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i przywiązania do rodzinnej ziemi.
W tym roku chęć sprawdzenia znajomości  języka „naszej małej ojczyzny” zgłosiło 18 kandydatów ze szkół Krotoszyna, Koźmina Wlkp. i Kobylina. Uczestnicy podczas zmagań konkursowych musieli wykazać się nie tylko znajomością gwary wielkopolskiej w części pisemnej i ustnej, ale także wygłosić tekst, który miał przekonać jury o umiejętności posługiwania się gwarą niejako „na żywo”, dbając przy tym o jak najbardziej widoczną swobodę  wypowiedzi i zachowanie wszelkich fonetycznych cech tradycyjnej gwary.
Charakter konkursu oraz atmosfera zabawy sprawiają, że cieszy się on zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej powiatu krotoszyńskiego, bowiem jest okazją do sprawdzenia siebie w zakresie znajomości i swobodnego posługiwania się  gwarą. Podczas konkursowych zmagań jury niejednokrotnie było zaskakiwane nie tylko łatwością w mówieniu jezykiem gwarowym i znajomością wyrażeń, które można by już określić jako odchodzące w zapomnienie, ale tez swobodą wypowiadania się, poczuciem humoru uczestników i niewątpliwą wiedzą. Wszystko to jednak i tak, zdaniem organizatorów, choć ważne, zostaje zdominowane przez poczucie ogromnej satysfakcji płynącej z przeświadczenia, ze młodzi ludzie nie tylko znają gwarę, ale w ten właśnie sposób kultywują ja i dbają o to, by nie zginęła. Fakt ten, cieszy tym bardziej, ze gwary nie da się nauczyć, bo jeśli jej się nie czuje, nie wzrasta razem z nią, nie wynosi z rodzinnego domu i z otoczenia, to jest tylko kolejnym martwym językiem. Młodzi uczestnicy przekonują jednak, że można ocalić od zapomnienia i przechować nasze regionalne dziedzictwo.

Jury w składzie: p. Jan Rosik i p. Mariusz Urbaniak przyznało w konkursie I miejsce Darii Robakowskiej z ZSP nr 2 w Krotoszynie, drugie - zajęła Monika Liberska reprezentująca  również z ZSP nr 2, a III miejsce przypadło w udziale Grzegorzowi Łukaszewskiemu z ZSP nr 1 w Krotoszynie, który zachwycił wszystkich doskonałą i niemal bezbłędną umiejętnością „godanio po naszymu”. Kolejne miejsca zajęli: Paulina Piasna z ZSP nr 1, Sylwia Grześkowiak z ZSP nr 2 i Paulina Jaśniak z I LO w Koźminie Wlkp. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez starostwo. Wszystkim gratulowano wiedzy, talentu i odwagi.
Organizatorzy liczą na to, że w następnych latach konkurs będzie cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem, bo gwara to nie tylko specyficzny język, ale cenne dziedzictwo kulturowe regionu, które warto i trzeba pielęgnować.

Tekst i foto ZSP 2.