Wirtualny spacer po urzędzie

Dzień Języka Niemieckiego w ZSP 1

Sooftmal bist du Mensch ,wie viele Sprachen du sprichst

29.10.2012 odbył się DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO w Zespole Szkół Ponadgimnazjlnych nr 1 w Krotoszynie.W tym roku został  połączony z Ogólnopolską Kampanią Języka Niemieckiego-Deutsch -Wagen -Tour.

Projekt  został stworzony przez Instytut Goethego z Poznania, a patronat nad nim sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest dotarcie do polskich dyrektorów szkół, uczniów i zainteresowanie ich językiem niemieckim.

Poprzez realizację projektu -”Deutsch Wagen-Tour” w znacznym stopniu wzrosła popularnoścć języka niemieckiego w Polsce, a tym samym zwiększyła się liczb osób decydujących się na naukę tego języka.

Istotą kampanii jest pięć jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów

z lektorami ,którzy prowadzą zajęcia w formie zabaw .

 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 uczniowie zmagali się z językiem niemieckim, pisząc test leksykalno - gramatyczny i prezentując  projekty tematyczne:  „WAS IST TYPISCH  DEUTSCH?” . W programie dnia znalazła się również piosenka uczennicy klasy 1LOA. Pozostałą część dnia wypełniły zajęcia z panią Justyną Wichłacz, lektorką Instytutu Goethego z Warszawy.

Na początku spotkania rozmawiano o językach obcych, czy ich znajomość,a szczególnie języka niemieckiego jest w życiu potrzebna. Lektorka DWT prezentowała szereg argumentów przemawiających za nauką  języka.

 Wspólnie doszliśmy do jednego wniosku- znajomość każdego języka obcego w życiu się przydaje, a szczególnie istotne jest, abyśmy znali język naszego sąsiada. Po dyskusji przyszedł czas na zabawy językowe. Licealiści wykonywali z radością i z zaangażowaniem językowe zadania, prezentowali swoją wiedzę o Niemczech, jak i swoje umiejętności językowe.

Ponadto licealiści otrzymali wiele atrakcyjnych prezentów z logo "Deutsch Wagen Tour", m.in. koszulki, smycze, torby, długopisy itp., które długo będą im przypominały o tym wyjątkowym wydarzeniu.


Wziąwszy pod uwagę zainteresowanie i zaangażowanie uczniów, planujemy ponownie zaprosić do naszej szkoły "Deutsch Wagen Tour!", aby uczniowie nie zapomnieli, że niemiecki jest językiem, którego można się uczyć w ciekawy i wesoły sposób ".

Nikola Niklewicz