Wirtualny spacer po urzędzie

Legendarna szmacianka zagości w Koźminie Wlkp.

Stowarzyszenie LGD Wielkopolska z Wyobraźnią zaprasza na imprezę promocyjną pod nazwą „Historia piłki nożnej na tle wydarzeń historycznych na terenie LGD”. Odbędzie się ona w sobotę 10 listopada w  I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp. 

Nie bez znaczenia dla charakteru imprezy jest fakt, że następnego dnia – 11 listopada przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie popularnej „Szmacianki” przewidziano wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i młodszych. Impreza rozpocznie się turniejem piłki nożnej drużyn wytypowanych przez poszczególne gminy. Niespodzianką będzie to, że podczas meczu pokazowego drużyny ubrane w stroje sportowe wzorowane na lata 80-te XIX wieku, a gra toczyć się będzie prawdziwą piłką „szmacianką”. W przerwach między sportowymi potyczkami przeprowadzone zostaną historyczne konkursy z nagrodami. Ponadto w programie: historyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży, prezentacja najstarszych pamiątek i zdjęć klubów sportowych działających na terenie LGD, dla uczestników imprezy „Powstańcza grochówka”, po turnieju piłkarskim, w Pogorzeli odbędzie się będzie paintballowa gra terenowa o tematyce historycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technik aranżacji pola walki.

Dla przybliżenia idei imprezy kilka słów o historycznej piłce szmaciance. "Szmacianka" to rekwizyt dzisiaj zupełnie nieznany. Dzieciom i młodzieży, które uganiają się dziś za piłką, pewnie trudno będzie uwierzyć, że były czasy, gdy prawdziwa piłka futbolówka była towarem luksusowym. Nasi dziadkowie byli jednak pomysłowi i rozgrywali mecze czym tylko się dało. Szczytem marzeń była fachowo uszyta szmacianka najczęściej z prześcieradeł, czapek czy ubrań, by wypchać nimi piłkę.

Tekst i plakat: LGD WzW