Wirtualny spacer po urzędzie

Spotkanie związane z upamiętnieniem ofiar nalotu niemieckiego na pociąg ewakuacyjny w Kole

18 września br.w  Urzędzie Miejskim w Krotoszynie  odbyło się spotkanie związane z upamiętnieniem ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny Krotoszyna na dworcu kolejowym w Kole 2 września 1939 r.

W spotkaniu wzięli udział: Tomasz Nuszkiewicz – sekretarz Urzędu Miejskiego w Kole, Grzegorz Mokrzycki – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Ryszard Czuszke – Zastępca Burmistrza, Franciszek Marszałek – dyrektor Departamentu Inżynierii Miejskiej, Michał Kurek – naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz historycy - regionaliści: Edward Jokiel i Antoni Korsak.
Spotkanie było realizacją ustaleń przyjętych podczas pobytu delegacji samorządu Krotoszyna w Kole w związku z 70 rocznicą tego zdarzenia. Wówczas to podkreślono potrzebę ustalenia nazwisk ofiar nalotu oraz godnego ich upamiętnienia w formie imiennych tablic na pomniku. W związku z tym władze Koła zorganizowały konkurs na nowy pomnik na zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Kole. Obie strony zobowiązały się podjąć stosowne działania na rzecz realizacji tego przedsięwzięcia. 3 października br. zostanie rozstrzygnięty konkurs na wspomniany pomnik. Do komisji konkursowej zostali zaproszeni przedstawiciele samorządu naszego miasta.
W 1939 r. w  związku napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin wojskowych, urzędników, kolejarzy na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września, jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu  zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Z tego transportu zginęło co najmniej sto kilkadziesiąt osób oraz dalszych  kilkadziesiąt, które zmarły z ran w szpitalu w Kole. Dalsza trasa pociągu wiodła przez Warszawę do miejscowości Narol pod Lwowem.
Dotychczas znana jest imiennie tylko część ofiar nalotu. Aby ustalić nazwiska pozostałych osób powołano zespół historyków-regionalistów w składzie Edward Jokiel, Antoni Korsak i Michał Pietrowski (Koźmin Wlkp.).  W związku z tym zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o pomoc w ustaleniu nazwisk ofiar. Ponadto prosimy o zgłaszanie danych osób, które przeżyły nalot w celu uzyskania pełniejszych danych ewakuowanych rodzin oraz dalszych informacji o tym zdarzeniu. Wkrótce zostanie opublikowany wykaz znanych dotychczas ofiar i pasażerów pociągu ewakuacyjnego.
Dane kontaktowe:
Edward Jokiel: tel. 693 996 966,  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;                                                                   Antoni Korsak: tel. 514 312 848, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;                                                                Michał Pietrowski: tel. 694 621 289, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Edward Jokiel,  Antoni A. Korsak, Michał Pietrowski