Wirtualny spacer po urzędzie

Senior z inicjatywą 2012

W ramach tegorocznego projektu „Senior z inicjatywą” organizowanego przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Oddziału Rejonowego w Krotoszynie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie odbył się happening, konferencja oraz Przegląd Twórczości Artystycznej, hasło tegorocznego projektu brzmiało: „Senior otwarty na całyświat, bez względu na to, ile ma lat”. Patronat nad projektem „Senior z inicjatywą” objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Krotoszyński oraz Burmistrz Krotoszyna.


19 września 2012 r. na Krotoszyńskim Rynku odbył się happening na który przybyła młodzież z krotoszyńskich szkół oraz seniorzy. Zgromadzonym osobom orzaz przechodniom przygrywał Zespół i Kapela „Senior” ze Zdun, natomiast w roli Cyganów wystąpił Zespół „Familia” z Koła PZERiI w Kuklinowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najciekawszy strój z różnych stron świata, w którym wzięło udział 35 osób – młodzieży i seniorów, pierwsze miejsce zajęli: Gabrysia i Oliwier Janiccy z Kuklinowa, drugie miejsce Alicja Cegła i Irena Marszałek, trzecie miejse: Czesława Biniek i Jadwiga Grzesiek.

20 września 2012 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja pod hasłem „Ekonomia potrzebuje doświadczenia Seniorów”. Seniorzy oraz zaproszeni goście wysłuchali wystąpienia Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Krotoszynie Andrzeja Piotrowskiego, który zaprezentował Rządowy Program na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013 oraz projekty aktywizujące seniorów. Następnie Kalina Michocka ze Stowarzyszenia „Żywa” z Kalisza przedstawiła projekt „Równe Babki” a Paweł Sakowski zaprezentował projekt „Ensure 55+”.

21 września 2012 r. w Kinie „Przedwiośnie”  odbył się VIII Przegląd Twórczości Artystycznej. Do udziało zgłosiły się 22 organizacje zrzeszające seniorów z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego.

Organizacje biorące udział w VIII Przeglądzie Twórzości Artystycznej:
1.Zespół Śpiewaczy „Jawor” przy Miejskim Domu Kultury w Pogorzeli.
2.Grupa wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie.
3.Żeński Chór „Echo” przy PZERiI w Pleszewie.
4.Stowarzyszenie „Razem” w Krotoszynie.
5.Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie.
6.Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Gołuchowie.
7.Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Piaskach – Zespół Śpiewaczy „Tęcza” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach.
8.Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło w Piaskach – Kapela Ludowa „Malińczoki” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach.
9.PZERiI Zarząd Oddziału Rejonowego w Krotoszynie.
10.Klub Seniora „Pogodni” w Krotoszynie.
11.Zespół Śpiewaczy „Kalina” w Nowej Wsi.
12.Zespół i Kapela „Senior” w Zdunach.
13.Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp.
14.PZERiI Koło w Koźminie Wlkp.
15.Klub Seniora „Złoty Wiek” w Kobylinie.
16.PZERiI Koło w Kobiernie.
17.Chór Męski „Harmonia” w Pleszewie.
18.PZERiI Koło w Chwaliszewie.
19.Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie.
20.Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Rawiczu.
21.Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Borku Wlkp.
22.PZERiI Koło w Kuklinowie.

Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kategoriach: przegląd chórów, przegląd zespołów, inne artystyczne formy sceniczne (śpiew indywidualny, scenka teatralna, kabaret, recytacja, duet), rękodzieło (haftowanie-wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, biżuteria ręcznie robiona, inne formy artystyczne), kulinaria (nalewki, przetwory owocoe i warzywne, wypieki). Jury przyznało 3 główne nagrody Grand Prix za najlepszy występ, przysmak, rękodzieło oraz 21 wyróżnień. W czasie obrad jury uczestnicy oraz zgromadzeni goście wysłuchali występu laureatek konkursu piosenki obcojęzycznej Marlena Bielawna i Weronika Kałążna z Gimnazjum nr 4 w Krotoszynie, Dominika Sobańska i Dominika Sobecka z Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie oraz Michalina Przybył z Gimnazjum nr 5
w Krotoszynie.

Projekt współfinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Krotoszyński, Miasto i Gminę Krotoszyn.
Partnerzy: Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna, Miasto
i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Zduny, Gmina Rozdrażew.

Patronat medialny: Gazeta Krotoszyńska.

tekst i foto PCPR