Wirtualny spacer po urzędzie

V Rajd Gwiaździsty dla upamiętnienia 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej.

W dniu 27 września 2012r. od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Zdunowskiej  w Krotoszynie, rozpoczął się V Rajd Gwiaździsty dla upamiętnienia 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej.

Pan Leszek Kulka Starosta Krotoszyński otwierając rajd powiedział , że jego celem  jest zachowanie w pamięci i świadomości społeczeństwa zwycięskiego czynu Wielkopolan i jego historycznego znaczenia dla odrodzonej po latach zaborów II Rzeczypospolitej. Aktywne uczestnictwo mieszkańców   ziemi krotoszyńskiej  w Powstaniu Wielkopolskim przyczyniło się do przyłączenia tych ziem do Polski. Dlatego tak ważne są wszelkie  działania na rzecz upowszechnienia historii i wartości związanych ze zwycięskim czynem  niepodległościowym 1918/1919 synów Ziemi Krotoszyńskiej.
Następnie uczestnicy rajdu udali się pod tablicę upamiętniającą zdobycie przez powstańców  dworca kolejowego, na krotoszyński cmentarz pod Pomnik-Mauzoleum kaprala Franciszka Sowińskiego  oraz Aleję Powstańców Wielkopolskich – tablicę  na szkole  i na dawnym hotelu „ Bazar” kończąc swą wędrówkę  na strzelnicy Bractwa Kurkowego.

Na terenie strzelnicy został rozegrany konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Zwycięzcami konkursu zostali:

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
 I miejsce Marta Kaczmarek – I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
II miejsce Renata Jelinowska - I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie
III miejsce Paulina Pauter – I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wlkp.
                                             
Kategoria Gimnazjum:
I miejsce Kinga Bukowska  - Gimnazjum nr 2 Krotoszyn
II miejsce Marta Krystek – Zespół Szkół Publicznych Rozdrażew
III miejsce Michalina Przybył – Gimnazjum nr 5 Krotoszyn.

Rajd zakończył się wspólną grochówką oraz zawodami strzeleckimi zorganizowanymi przez Bractwo Kurkowe.
W V Rajdzie uczestniczyło 103 uczniów i opiekunów z 7 szkół z terenu powiatu krotoszyńskiego. Komandorem rajdu był Juliusz Poczta .
Rajd został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno -Krajoznawczego w Krotoszynie,  ze środków starostwa powiatowego w ramach otwartego konkursu ofert.

tekst A Wichłacz, foto M. Wawrocka.