Wirtualny spacer po urzędzie

Mistrzostwa Powiatu Krotoszyńskiego w Ratownictwie Medycznym Jednostek KSRG

W sobotę 15 września 2012 roku na terenie powiatu krotoszyńskiego rozegrane zostały „I Powiatowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.
Mistrzostwa rozpoczęły się od napisania testu teoretycznego, po czym zawodnicy wyruszyli w przygotowaną trasę na której rozmieszczono zadania medyczne i techniczne. W Mistrzostwach wzięło udział 10 drużyn.

Konkurencje oceniała Komisja sędziowska w składzie:
Przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. kpt.  Krzysztof Wojtaszewski
1. Włodzimierz Michałowski – przewodniczący
2. st. kpt. Janusz Kalak
3. mł. kpt. Sławomir Włodarczyk
4. asp..sztab Zasieczny Mariusz
5. Wojciech Miński
6. Tomasz  Głowacki
7. Jakub Nelle
8. st. ogn. Monika Grząka
9. Kornelia Przybylska
Konkurencje Mistrzostw składały sie z trzech następujących zadań medycznych oraz dwóch zadań technicznych:
Zadanie nr 1: topielec
Na basenie kąpielowym dwie osoby prowadziły prace konserwatorskie przy basenie polegające na oczyszczaniu wody przy użyciu sita zamontowanego na długim trzonku. W czasie pracy jeden z pracowników wpadł do wody uderzając o krawędź basenu. W wyniku uderzenia stracił przytomność..
Zadanie nr 2: drwal
Na zrębie w lesie sosnowym pracuje 2 drwali. Jeden wykonuje ścinkę drzew przy użyciu piły mechanicznej, drugi wykonuje prace porządkowe. W czasie ścinki jedno z drzew łamie się na wysokości około 1,5 metra i spada na pilarza. Pracująca piła rani podudzie pracownika doprowadzając do obfitego krwawienia i złamania otwartego podudzia. Drugi pracownik zobaczywszy wypadek doznaje szoku, nie można z nim przeprowadzić żadnej rozmowy (korzystając z chwili nieuwagi ratowników próbuje się oddalić z miejsca zdarzenia).
Zadanie nr 3: elektryk
Twarzą do ziemi leży człowiek, który jest przyciśnięty drabiną, spod jego ciała w kierunku energetycznej tablicy rozdzielczej przeprowadzony jest siłowy przewód energetyczny. Mężczyzna jest nieprzytomny, nie ma żadnych świadków zdarzenia. Do 5 minut nie ma informacji o prądzie.
Zadanie nr  4: piła
Przecięcie drewnianej belki piłą ręczną w jak najkrótszym czasie.
Zadanie nr 5: strzelanie z broni pneumatycznej
Oddanie 5 strzałów do tarczy strzeleckiej z wiatrówki z odległości 10 metrów.

Wyniki zawodów:
1 JRG Krotoszyn zm.II 154
2 JRG Krotoszyn zm.III 143
3 JRG Krotoszyn zm.I 142
4 OSP Koźmin Wlkp. 133
5 OSP Krotoszyn  123
6 OSP Czarny Sad  118
7 OSP Rozdrażew  115
8 OSP Kobylin  112
9 OSP Zduny    97
10 OSP Baszków    85

Odczytanie wyników, wręczenie nagród oraz pucharów i pamiątkowych statuetek odbyło się na terenie Strzelnicy Bractwa Kurkowego w Krotoszynie. Puchary zostały ufundowane przez Starostę Krotoszyńskiego Leszka Kulkę, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Krotoszynie druha Edwarda Kozupę, Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie mł. bryg. mgr inż. Mariusza Przybyła.
Nagrody rzeczowe ufundowali: Bank Zachodni WBK S.A., Firma BM Kobylin, Firma MEDline Oddział Poznań , Redakcja Gazety Krotoszyńskiej, która to objęła także patronat medialny. Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście zasiedli do wspólnej grochówki przygotowanej przez OSP Benice.
Zwycięzcy zawodów w kategorii PSP tj. JRG Krotoszyn zm. II oraz OSP Koźmin Wielkopolski będą reprezentować powiat krotoszyński w V Mistrzostwach Wielkopolski w Ratownictwie Medycznym PSP i OSP Gołuchów 2012 , które odbędą się w Gołuchowie 5-6 października.

Foto: str. Szymon Kujawa.