Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe święto plonów

2 września 2012 roku w Krotoszynie odbyły się tradycyjne Dożynki Powiatowe. Uroczystość rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, a  zakończyły obrzędy i występy sceniczne na stadionie miejskim.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów był Krotoszyn. Uczestnicy uroczystości zgromadzili się w kościele farnym na uroczystej Mszy św. celebrowanej przez dziekana dekanatu krotoszyńskiego ks. Prałata Adama Modlińskiego. Podczas mszy pobłogosławiono chleb z tegorocznych zbiorów, który do świątyni wnieśli starostowie dożynek – Ewa Kowal z Benic i Radosław Kowalewicz z Bożacina w asyście – Marii Dymarskiej z Baszkowa i Leszka Murawskiego z Bestwina.

Po mszy korowód dożynkowy udał się na stadion miejski, gdzie odbyła się część obrzędowa. Do zebranych przemówili burmistrz Krotoszyna Julian Jokś oraz starosta krotoszyński Leszek Kulka. Włodarz powiatu zauważył: na  polskiej wsi spotkamy poczucie przywiązania do tradycji i poczucie wspólnoty, dzięki któremu tworzymy naród. Należy to na każdym kroku pielęgnować. Dlatego chylę dziś czoła przed tymi wszystkimi społecznikami, którzy pracują w radach sołeckich, w kółkach rolniczych, w kołach gospodyń i w wielu innych organizacjach.

Tradycyjnie już delegacje -  powiatu (z przewodniczącym rady Powiatu Stanisławem Szczotką, L.Kulką i J.Joksiem)  oraz każdej z gmin odebrały dożynkowe chleby przy wtórze tradycyjnych, nierzadko pełnych humoru przyśpiewek ludowych. W uroczystości uczestniczyli także goście z zaprzyjaźnionych powiatów węgierskich – Marcali i Fonyod.

Wyrazy uznania do krotoszyńskich rolników skierował  poseł Maciej Orzechowski, a listownie życzenia przesłali m.in.  – senator Andżelika Możdżanowska, poseł Małgorzata Adamczak,  poseł Józef Racki, marszałek Marek Woźniak i wojewoda Piotr Florek.

Dożynki były okazją do uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla krotoszyńskiej wsi. Odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Czesława Biniek, Mirosława Piaseczna, Jan Dzięcioł, Roman Gustowski, Mieczysław Konieczny, Eugeniusz Marek, Hieronim Marszałek i Stefan Pierunek.

Część artystyczną święta plonów zapewniły zespoły ludowe: Kalina, Lutogniewiacy, Łagiewniczanki, Wróżewianki, Kapela znad Orli, Kobierzanki, Senior, Chór Cecylia z Sulmierzyc i Krotoszanie.

Następnie na scenie pojawił się zespół Gracja z Ukrainy, kabaret Babiniec z Rozdrażewa oraz Karol Okrasa ze swym kulinarnym show. Wieczór zakończył koncert Andrzeja Cierniewskiego z zespołem, który dla swych krajan wykonał największe przeboje, ale zaprezentował także nowy repertuar.

 

Galeria zdjęć - kliknij

Film Franciszka Kurzawy - YouTube