Wirtualny spacer po urzędzie

Z wizytą na Ukrainie

Od 20 do 24 sierpnia  2012r. delegacja Powiatu Krotoszyńskiego gościła na Ukrainie. Grupa przedstawicieli samorządów z województw – wielkopolskiego i łódzkiego, uczestniczyła w obchodach narodowego święta naszych sąsiadów – Dnia Niezależności Ukrainy. Gospodarzami jubileuszu  były rejony (odpowiednik powiatów) z Województwa Winnickiego na Podolu (Centralna Ukraina). Przedstawicieli starostwa krotoszyńskiego  gościł Rejon Niemirowski.

Od kilku lat trwa intensywna wymiana międzynarodowa pomiędzy wielkopolskimi a winnickimi samorządami. Wiele z nich podpisało już umowy partnerskie. Powiat Krotoszyński w celu nawiązania współpracy został zaproszony przez władze Rejonu Niemirowskiego.  Starostę krotoszyńskiego reprezentowały – Marzena Wiśniewska – Naczelnik Wydziału Rozwoju Promocji Kultury i Sportu oraz Elżbieta Poczta – specjalista w tym wydziale.

 Intensywny trzydniowy program był wypełniony wizytami w wielu instytucjach i przedsiębiorstwach, a przede wszystkim uczestnictwem w obchodach 21. Rocznicy Dnia Niezależności.

Delegacja odwiedziła m.in. szkołę i przedszkole w miejscowości Muchiwci oraz szkołę w Sokilewie, gdzie w lokalnej izbie muzealnej kultywuje się pamięć o rodzinie Potockich. Gałąź tego rodu mająca przez rewolucją swe posiadłości na Podolu dobrze zapisała się w pamięci mieszkańców. Podolscy Potoccy zasłynęli tu zakładaniem szkół, rozwojem lokalnej infrastruktury i dbałością o tradycje.

W każdym zakątku Rejonu Niemirowskiego goście spotykali się z ogromną życzliwością i otwartością.

Rejon Niemirowski  należy do najdynamiczniej rozwijających się ośrodków obwodu winnickiego.  Samo miasto słynie jako siedziba Przedsiębiorstwa Niemiroff – słynnego wytwórcy markowych wódek i nalewek. W okolicy istnieje wiele dużych  gospodarstw rolnych i sadowniczych oraz firm działających w otoczeniu rolnictwa – jak np. Przedsiębiorstwo Braclaw produkujące kompletne wyposażenie nowoczesnych mleczarni. 

Młode kierownictwo administracji rejonowej stawia na rozwój. W szkołach remontuje się sale sportowe, powstaje zaplecze sanitarne organizowane są pracownie multimedialne . Współczesna Ukraina dynamicznie się rozwija i widać to na każdym kroku.

Rejon Niemirowski był w tym roku gospodarzem obwodowych obchodów Dnia Niezależności Ukrainy, na których każdy z rejonów prezentował swą kulturę i folklor.

Delegacja polska zwiedzała powiat wraz z delegacją  Pińska na Białorusi. Przedstawiciele tego miasta podpisali z włodarzem  Niemirowa umowę o partnerskiej współpracy.  M. Wiśniewska w imieniu starosty Leszka Kulki wręczyła przewodniczącemu rejonu niemirowskiego Piotrowi Mychajlenko list intencyjny wyrażający wolę współpracy.