Wirtualny spacer po urzędzie

Międzynarodowy Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatów: Krotoszyńskiego i Germersheim

Setka młodych ludzi – mieszkańców powiatów Krotoszyńskiego i Germersheim (Nadrenia Palatynat – Niemcy) uczestniczyła w czwartym Międzynarodowym Obozie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, który odbył się w dniach 18-21 lipca 2012r. w Kobylinie.

Od wielu lat stałym i niezwykle efektywnym elementem współpracy partnerskiej powiatu krotoszyńskiego jest wymiana młodzieży strażackiej. Forma obozów sprawdza się najlepiej jako droga wzajemnej wymiany doświadczeń, porównania umiejętności, ale też zawarcia wspaniałych przyjaźni.

Obozy na zmianę odbywają się w Polsce lub w Niemczech. W tym roku gospodarzem imprezy była gmina Kobylin. Obozowisko zostało rozbite na terenie Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole, na tyłach strażnicy miejscowego OSP. W organizację imprezy włączył się nie tylko samorząd gminy, ale też druhowie z Oddziału Kobylińskiego ZOSP, a także personel szkoły.

Z polskiej strony w obozie wzięło udział 60 osób zorganizowanych w sześć drużyn. Każda z nich reprezentowała inną gminę powiatu krotoszyńskiego. 

Program obozu był niezwykle intensywny, co nie przeszkadzało młodzieży z obu krajów w kończeniu każdego dnia meczami piłkarskimi, biesiadą przy ognisku i dyskotekami.

W środę 18 lipca tuż po przyjeździe, goście z Niemiec zwiedzali przedsiębiorstwo Bolsius w Zalesiu. Po południu młodzież spędziła czas na krotoszyńskiej pływalni Wodnik.  Wieczorem odbyło się oficjalne otwarcie obozu, w którym uczestniczyli m.in.: wicestarosta krotoszyński Krzysztof Kaczmarek, sekretarz gminy Kobylin Mirosław Sikora, Prezes Powiatowego oddziału ZOSP RP w Krotoszynie Edward Kozupa, Prezes Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP Kobylin Jan Waleński oraz zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie Tomasz Niciejewski. Powiat Germersheim reprezentował  Mathias Deubig.

 W czwartek uczestnicy obozu autokarami udali się na wycieczkę do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz do Poznania. Wieczorem do grona obozowiczów dołączył Starosta Powiatu Germersheim dr Fritz Brechtel.

Piątek był dniem poświęconym  zawodom sportowo – pożarniczym. Wcześniej jednak goście z Niemiec  zwiedzali krotoszyńską komendę PSP.

Uczestników podzielono na osiem drużyn – w każdej znajdowali się zarówno Polacy jak i Niemcy. Drużyny musiały zaliczyć dziesięć konkurencji rozlokowanych w różnych punktach miasta. Dodatkową trudnością było więc poruszanie się po Kobylinie z mapą w ręku.  Ostatnie trzy konkurencje – trafianie do celu strumieniem wody z konnej sikawki, bieg z przeszkodami oraz strzelanie z KBKS dla kadry odbyły się na stadionie. Najlepiej ze wszystkich drużyn spisała się ta z numerem VII. Najlepszym strzelcem wśród kadry okazał się…starosta powiatu Germersheim. Puchary i dyplomy dla najlepszych wręczali obok niego także – wicestarosta K.Kaczmatrek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Stanisław Szczotka. Wieczór uświetnił koncert Orkiestry Dętej OSP Kobylin.

W sobotę – zanim goście z Niemiec wsiedli do autokaru – spędzili w Kobylinie bardzo sportowe przedpołudnie. Na kobylińskim Orliku rozegrano Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej (drużyny Polska A i Polska B – Niemcy A, Niemcy B) oraz mecz siatkówki dla kadry. Nie da się ukryć, że nasza młodzież strażacka radziła sobie lepiej w konkurencjach sportowych, ale koniec końców organizatorzy zadbali o to, by każdy wysiłek został nagrodzony, a punktacje i wyniki zeszły na plan dalszy.

W sobotę z uczestnikami zawodów pożegnali się też F.Brechtel, S.Szczotka i K.Kaczmarek. Ale choć samorządy oby powiatów firmują tę inicjatywę, to należy podkreślić, że tak wspaniała organizacja obozu nie byłaby możliwa bez zaangażowania szeregu instytucji i wielu osób.

Podziękowania należą się przede wszystkim samorządom gminnym z terenu powiatu, a zwłaszcza władzom gminy Kobylin. Szczególnie należy podkreśli zaangażowanie druhów  z oddziału kobylińskiego ZOSP oraz gościnność dyrektor Emanueli Czwojdzińskiej z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole oraz dla Krzysztofa Krysmalskiego szefa firmy Zakład Konfekcyjny KRYSBIT, Banku Spółdzielczego SGB w Krotoszynie, Mesyny Sp.z o.o. ul Raszkowska 2, Andrzeja Czajki Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego Max-Pol i Waldemara Ziembińskiego - firma "AGWAL" Bożacin.

Organizatorzy dziękują także: Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz Szkole Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu.

Osobami, które najbardziej i niezmiennie od lat angażują się w organizację obozów są: komendant obozu, Wiceprezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP  w Krotoszynie dh Jacek Wybierała oraz zastępca komendanta obozu Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Andrzej Wichłacz.

Międzynarodowy Obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbył się dzięki wsparciu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Fundacja ta po raz kolejny dofinansowała przedsięwzięcie, dzięki czemu młodzieży z obu krajów stworzono bardzo dobre warunki do wzajemnej wymiany doświadczeń i integracji.

Fot.A.Niedziela, M.Wiśniewska