Wirtualny spacer po urzędzie

Proporczyk Powiatu Krotoszyńskiego na Elbrusie ? najwyższym szczycie Europy!

W dniach 1 – 16 lipca 2012 r. - 5 osobowa wyprawa złożona z 4 nauczycieli Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Koźminie Wlkp. i nauczycielki Zespołu Szkół Publicznych w Sulmierzycach  bawiła na Kaukazie, stawiając  sobie za cel zdobycie wierzchołka  Elbrusa (wysokość 5642 mnpm.), który  położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie  Kabardo-Bałkarii w Rosji, tuż przy granicy z Gruzją.

 

To właśnie Elbrus przez wspinaczy i alpinistów zdobywających Koronę Ziemi, a nie Mont Blanc uważany jest za najwyższy szczyt Europy, ponieważ przyjmują oni inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna.

8 lipca o godz. 1.00 w nocy - pięcioosobowy zespół ruszył z obozu na wysokości 4200 mnpm,  krok za krokiem zdobywając wysokość.Przy sprzyjającej pogodzie, w piękną księżycową noc i temperaturze – 25 stopni przed świtem, zespół dotarł około godz. 7.00 na przełęcz, z której ruszył do ataku szczytowego.W niedzielę po godz. 11.00 na wierzchołku stanęli Agnieszka i Paweł Rudniccy oraz Artur Selbirak.

Chwila wielkiej radości ze zwycięstwa, krotoszynianie są w najwyższym punkcie Europy - pamiątkowe zdjęcia oraz zawieszenie proporczyka Powiatu Krotoszyńskiego pośród innych pamiątek pozostawionych przez wspinaczy kończy pobyt na szczycie.

W wyprawie udział wzięli: krotoszynianie - Agnieszka i Paweł Rudniccy, Artur Selbirak oraz koźminiacy - Jarosław Kucharski i Dobiesław Błażejczak – pomysłodawca całej wyprawy.

Tekst i fot: Paweł Rudnicki & Artur Selbirak.