Wirtualny spacer po urzędzie

Mistrzostwa "Siłaczy" w Łagiewnikach

9 czerwca w Łagiewnikach, odbyły się Mistrzostwa Polski Weteranów w Rzucie Ciężarkiem na Wysokość pod patronatem Posła na Sejm RP Macieja Orzechowskiego i Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski Weteranów w Rzutach pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Starosty Gostyńskiego i Krotoszyńskiego. W ramach Otwartych Mistrzostw zostało rozegranych 5 konkurencji dla kobiet i mężczyzn. W zawodach wystartowało 25 zaodników w tym 5 kobiet. Najstarszym zawodnikiem wśród mężczyzn był Henryk Płukarz ze Szwecji/79 lat/,a wśród kobiet Janina Telenga z Dzbanowa woj. dolnośląskie/70 lat/.Wśród startujących znalazł się obywatel Francji Levi Charles obecnie przebywający  w Warszawie. Zawody stały na wysokim poziomie i zanotowano szereg doskonałych rezultatów. Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw okazał się Czesław Roszczak UKS ”Olimpijczyk” Pogorzela, mieszkaniec Łagiewnik, który za wynik 17 m w rzucie ciężarkiem /7,26 kg/ w kat.M70 uzyskał  1108 punktów. Na drugim miejscu znalazł się Henryk Płukarz ze Szwecji z 1086 pktami za rzut ciężarkiem w kat.M 75 oraz trzeci Edward Zwolski z Nowego Miasteczka  957 pkt za 15,59 m również w rzucie ciężarkiem 11,34 kg. Najlepsi zawodnicy open otrzymali piękne puchary Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Wśród mężczyzn bardzo dobrze zaprezentował się Czesław Roszczak UKS ”Olimpijczyk” Pogorzela, który startując w czterech konkurencjach Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego, wszystkie wygrał. I tak w rzucie ciężarkiem 7,26 kg uzyskał odległość 17 m. Wynik ten okazał się najlepiej punktowanym open rezultatem w zawodach. Na drugim miejscu Henryk Płukarz Szwecja M – 75 uzyskał 14,61 m i 1086 pkt,a trzeci Edward Zwolski z Nowego Miasteczka M-55 z wynikiem 15,59 m  957 pkt. Najlepszym zawodnikom puchary ufundował Burmistrz Pogorzeli Piotr Curyk, a nagrody rzeczowe Józef Konarczak.

Nowością w tych zawodach były Mistrzostwa Polski Weteranów w Rzucie Ciężarkiem na Wysokość pod Patronatem Posła na Sejm RP Macieja Orzechowskiego. W kat.35-49 lat ciężarkiem o wadze 25 kg wysokość 2,80 m pokonał Marek Nadachowski Zacharzew.
Kat.50-69 lat ciężarkiem o wadze 15,88 kg najwyżej na wysokość 4 m rzucił Jerzy Jurkowski ze Szczecina reprezentujący PKWLA Sopot ustanawiając nowy Rekord Polski.Drugie miejsce zajął Franciszek Karpiński Wałbrzych z wynikiem 3,80 m,na trzecim miejscu uplasował się Kazimierz Olejniczak z AZS Poznań z wynikiem 3,70 m.
W kat.70 + ciężarkiem o wadze 11,34 kg najwyżej rzucił Czesław Roszczak UKS „Olimpijczyk” Pogorzela. Pokonał wysokość 5,20 m. Tym wynikiem został ustanowiony nowy Rekord Polski oraz wyrównany Rekord Świata należący do Austriaka Franza Ratzera. Drugie miejsce zajął Antoni Kargol rzucając na wysokość 3,50 m. Zwycięscy otrzymali Puchary Posła Macieja Orzechowskiego a  nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Krotoszyn i jej nowego Nadleśniczego Bulińskiego oraz firmę ROMI z Kobylina otrzymali najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach.

tekst i foto Czesław Roszczak