Wirtualny spacer po urzędzie

Ambasadorzy Krotoszyna w Lingen/Ems

Wymianę zagraniczną i praktyki zawodowe Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie prowadzi z BBS Lingen już od 2004 roku. W tym czasie z tej formy zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń skorzystało ponad 80 uczniów i nauczycieli obydwu szkół partnerskich.
W dniach 15 – 20 kwietnia br. grupa 8 uczniów z klas: IIf, IIc, IIIa, IIIb oraz IVe wraz z opiekunami kolejny raz miała możliwość wyjazdu do szkoły partnerskiej w Lingen. W czasie wymiany młodzież naszej szkoły odbyła praktyki zawodowe w wymiarze 15 godzin w zakładach pracy i instytucjach, z którymi współpracuje nasza szkoła partnerska w Niemczech. Nasi uczniowie poznali zatem jak wyglądają i funkcjonują niemieckie przedszkola, świetlice szkolne, przedsiębiorstwa usługowo – handlowe. Nasz pobyt w Lingen/EMS miał podwójny wymiar edukacyjny, ponieważ młodzież nie tylko poznawała tamtejsze środowisko i warunki pracy, ale także zmuszona była do autentycznej komunikacji w języku niemieckim. Nasi uczniowie przekonali się, że praktyka jest tak samo wartościowym środkiem dydaktycznym jak nauka w klasie szkolnej, a zdobyte doświadczenie jest dopełnieniem procesu dydaktycznego. Jak wynikało z rozmów przeprowadzonych z osobami odpowiedzialnymi za opiekę nad praktykantami ze strony niemieckiej, nasza młodzież,w czasie kontroli praktyk przez nauczycieli naszej szkoły, mimo początkowej bariery językowej, świetnie radziła sobie nawet z najbardziej zaskakującymi sytuacjami.

Na zakończenie pobytu uczniowie otrzymali zaświadczenia potwierdzające odbycie praktyk, co może być atutem podczas poszukiwania pracy po zakończeniu nauki. Oczywiście wymiana tego typu to nie tylko praca i nauka. Czas wolny zarówno młodzieży jak
i opiekunów był wypełniony wieloma atrakcjami realizowanymi w ramach programu kulturalnego.
Już na początku naszego pobytu, odbyło się spotkanie z Panią wiceburmistrz Lingen Ulla Haar w historycznym „Starym Ratuszu”, co stało się już tradycją naszych wizyt w Lingen. Udało się nam także wspólnie zwiedzić Biener Landbäckerei WINTERING. Firmę rodzinną, która od 75 lat działa w branży piekarskiej i zatrudnia 300 osób, słynną gorzelnię w Haselünne Berentzen. Mogliśmy zapoznać się z technologią produkcji alkoholu, marketingiem sprzedaży znanych wyrobów. Była też wspólna wycieczka pociągiem do miejscowości Leer (nad Morzem Północnym) i zwiedzanie Muzeum Herbaty Bünting Tee oczywiście zwiedzanie było połączone z degustacją herbaty z zachowaniem „ceremoniału fryzyjskiego”. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Norden, żeby obejrzeć odpływ morza i fokarium.

Braliśmy udział w obchodach „Tygodnia bezpieczeństwa”, który był realizowany w szkole w czasie naszej wizyty. W tym czasie odbywały się pokazy, prelekcje policji, służb drogowych i ratowników na temat bezpieczeństwa drogowego.
Nie zabrakło także tradycyjnego wspólnego gotowania, które było niezapomnianym przeżyciem nawet dla osób, które pierwotnie twierdziły, że nie potrafią gotować. Przygotowane potrawy były serwowane na uroczystej kolacji, w której wzięli udział: młodzież, dyrekcja BBS Lingen, i zaproszeni goście. Obie grupy – polska i niemiecka wraz z nauczycielami – rywalizowały ze sobą w czasie wspólnej gry w kręgle, w trakcie której jednoznacznie widać było, że dobra zabawa jest o wiele ważniejsza od rywalizacji i wygranej. Niewątpliwie wielkie wrażenie wywarł na naszej młodzieży sam budynek szkoły, który jest znacznie większy niż wszystkie znane im z terenu naszego miasta.
Po tak obfitującym we wrażenia pobycie w Niemczech wszyscy czekamy na kolejną wymianę już za rok. Mamy również nadzieję, że komunikacja będzie o wiele prostsza, ponieważ młodzież niemiecka wykazała olbrzymią chęć do nauki języka polskiego. Naszą grupę nazwano „Ambasadorami z Krotoszyna”.

Opiekunami naszej grupy byli: p. mgr Elwira Kaczmarek i p. mgr inż. Przemysław Wójcik.
Wyjazd grupy uczniów był możliwy dzięki dofinansowaniu wymiany z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Rady Rodziców ZSP nr 2.

Przemysław Wójcik
/Kierownik szkolenia praktycznego ZSP nr 2 w Krotoszynie/