Wirtualny spacer po urzędzie

Witaminki na start!

XIII Integracyjny Festiwal Piosenki   „WITAMINKI NA START”  odbył się 16 marca 2012 r.  W tym roku organizatorem było „Askalon” Stowarzyszenie Harcerzy Przyjaciół Ziemi Krotoszyńskiej we współpracy z Hufcem ZHP Krotoszyn, z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową   nr 4 oraz Zespołem Szkół Specjalnych w Krotoszynie. 

Jest to impreza cykliczna, która od 13 lat na stałe weszła w kalendarium imprez w powiecie krotoszyńskim, a od trzech-również w gminie Krotoszyn.  Od samego początku obejmuje nad nią  patronat Starosta Krotoszyński. Przedsięwzięcie to  wspierane jest finansowo  w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych przez Powiat Krotoszyński, jak jest również przez Urząd Miejski w  Krotoszynie.W tym roku w festiwalu wzięło udział 18 zespołów z  Kępna, Konarzewa, Rydzyny, Dąbcza, Ostrowa Wlkp., Kobylina, Pleszewa, Ostrzeszowa, Jarocina, Koźmina Wlkp., Cieszkowa, Borzęciczek oraz Krotoszyna, czyli ok. 200 dzieci z opiekunami.   Ideą festiwalu jest integracja dzieci  zrzeszonych w  gromadach zuchowych, dzieci z klas nauczania zintegrowanego szkół podstawowych , jak również z  Zespołów Szkół Specjalnych, Ośrodków Szkolno-Wychowawczych poprzez promowanie zdrowego stylu życia i odżywania się.
Każdy zespół przygotował występ - piosenkę z choreografią - związaną z tematem przewodnim imprezy. W przerwie był  poczęstunek, oczywiście zdrowy i witaminowy-czyli owoce, ciasto drożdżowe i sok owocowy. Ważnym elementem festiwalu jest konkurs plastyczny. W tym roku jego hasłem było: „Witaminowa moda dla wszystkich”. Podczas każdej edycji festiwalu jest stosowana inna technika plastyczna -  tym razem  każdy zespół przygotowywał strój dla jednego modela, po czym na scenie zawirowało od kolorowych strojów.  Stroje były wykonane z kolorowej bibuły. Komisja oceniała staranność wykonania, pomysł, no i prezentację stroju.
W skład komisji konkursowej weszli: p. Alicja Figura - przedstawiciel starostwa,  p. Jolanta Szóstak - Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie oraz Szefowa Referatu Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Wielkopolskiej – hm. Lidia Góralska. Trudno było  podjąć decyzję w kwestii wyboru najciekawszego projektu. Wygrał zespół „Rydzyniaki”,  drugie miejsce zajęła 10 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, a trzecie 8 Drużyna Nieprzetartego Szlaku z Konarzewa.  
Festiwal prowadziły druhny z 24 Drużyny Harcerek. Nauczyły dzieci nowych pląsów i zabaw, przez co wszyscy się bawili, śpiewali i gimnastykowali  zarówno na scenie jak i na widowni.  Drużyna ta wraz z harcerzami z 13 Drużyny Wędrowniczej odpowiadały również za sprawy organizacyjne. Radosne miny uczestników pozwalają organizatorom zakładać, że za rok „Witaminki …” znów wystartują. Pomysłodawczynią festiwalu jest harcmistrzyni Agnieszka Gierłowska na co dzień pedagog – terapeuta, a w koordynacji imprezy wspierały ją nauczycielki z Zespołu Szkół Specjalnych  w Krotoszynie Ilona Witczak i Katarzyna Kilos również instruktorki ZHP.

Agnieszka Gierłowska