Wirtualny spacer po urzędzie

Ferie z książką

W dniach 13-24 lutego 2012 roku w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera zorganizowano ,,Ferie z książką’’ dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Na początku uczestnicy wzięli udział w warsztatach tanecznych podczas, których uczyli się tańca nowoczesnego i hip-hopu - zajęcia prowadziła Aleksandra Drygas – instruktor tańca z KOK. Dzieci mogły również obejrzeć pokaz tańca nowoczesnego zespołu „Temperature” działającego przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nauka tańca ludowego, które poprowadziła Lena Kazubek – instruktor tańca KOK.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Krotoszyn, panią Renatą Wencławiak. Dzieci mogły obejrzeć spreparowane zwierzęta oraz usłyszeć ciekawostki o nich. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób należy dbać o zwierzęta zimą, a także o porach roku w lesie. Na spotkaniu dzieci odpowiadały na zagadki o zwierzętach, ptakach i lesie. Zajęcia zakończył  konkurs plastyczny p.h. „Tropami zwierząt” oraz zagadki walentykowe z zakochanymi bohaterami książek i filmów dla dzieci.
Kolejny dzień przebiegał pod hasłem „Wyruszamy razem w cyfrowy dzień. Bezpiecznie!”, na  początku dzieci obejrzały kilka  filmów, które opowiadały  o  bezpieczeństwie w Internecie. Zaproszony gość  z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie pan Piotr Szczepaniak opowiedział dzieciom  o  zagrożeniach ze strony Internetu  a także,  o tym jak z niego korzystać, by nie szkodzić innym. Ciekawie mówił o tym jak Policja radzi sobie z przemocą   w Internecie i co robi by odnaleźć przestępców w sieci. Dzieci rysowały plakaty i ulotki na temat bezpiecznego Internetu.
W pierwszym tygodniu ferii, w czwartek odbyło się spotkanie   z przedstawicielami krotoszyńskiego Klubu Sportowego „Astra” - trenerami Hubertem Wronkiem, Łukaszem Rakiem i Maciejem Parczyńskim oraz przedstawicielami seniorów Kamilem Konarkowskim, Danielem Olejnikiem i Adrianem Sójką oraz najmłodszymi miłośnikami piłki nożnej z klubu. Zaproszeni goście opowiedzieli o działalności Klubu, pokazali filmy  zgrupowaniach na które jeździli, najciekawsze mecze oraz piłkarzy najbardziej znanych na całym świecie. Na zakończenie dzieci rysowały stadiony przyszłości. Spotkanie uatrakcyjniły pokazy z piłką.
Dużym zainteresowaniem  cieszyła się ,,Wielka Gala Postaci Bajkowych’’,  w tym dniu przedstawiciele Stowarzyszenia „Razem” oraz bibliotekarze wcielili się w różne postacie bajkowe, czytali bajki oraz zapraszali do zabawy dzieci. Prezes Stowarzyszenia „Razem” Pani Elżbieta Gasztka wcieliła się w postać Zimy. Dzieci śpiewały przy muzyce karaoke, nastąpił wybór najładniejszego stroju bajkowego.
Spotkanie „Żyj bezpiecznie – bezpieczeństwo na co dzień, w domu i w szkole” prowadził Łukasz Rabenda, specjalista do spraw BHP, pokazał prezentację multimedialną dotycząca udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, dzieci mogły zapoznać się z zasadami bezpiecznego zachowania w domu i w szkole. Dzieci miały możliwość zapoznać się w jaki sposób można zapobiegać powstawaniu zagrożeń w codziennym życiu. Następnie dzieci same w parach ćwiczyły udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania z Bractwem Rycerskim Ziemi Kaliskiej Poczet Wierzbięty z Krotoszyna dzieci obejrzały prezentację multimedialną o strojach, wyposażeniu i uzbrojeniu. Uczestnicy   z zaciekawieniem wykonywali pracę plastyczną na najładniejszy herb, hełm i miecz oraz poznali legendy krotoszyńskie, byli pasowani na rycerzy. ,,Komputerowy świat’’ przygotowany wspólnie z firmą ,,Hardbit’’ i Multimedialnym Centrum Informacji zgromadził dużą liczbę miłośników gier   i komputerów. Uczestnicy wzięli udział w zabawach i konkursach dla dzieci p.h. ,,Mistrz klawiatury’’, ,,Wymarzony pendrive’’ uczestnicy za udział w nich otrzymali nagrody. Młodzi uczestnicy zapoznali się z nowymi programami, z tablicą multimedialną oraz filmami na dużym ekranie.
Kolejny dzień upłynął na spotkaniu z kucharzem Damianem Paszkiem   z Restauracji Cristal. Zaproszony gość pokazywał jak dekorować sałatki, a potem uczestnicy wspólnie degustowali je i oceniali swój kunszt kulinarny. Na zakończenie ferii odbył się Bal Przebierańców, na którym wybrano najładniejszy strój bajkowy oraz najlepszych tancerzy.
        Podczas każdego dnia zaproszeni goście czytali fragmenty wierszy  rożnych autorów i włączali się w akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera dziękuje osobom, które prowadziły zajęcia, sponsorom za wsparcie oraz wszystkim dzieciom za uczestnictwo:
        Sponsorzy Ferii Zimowych 2012 r.

-Bank Spółdzielczy w Krotoszynie
-Urząd Miejski w Krotoszynie
-Nadleśnictwo ,,Krotoszyn’’
-Firma Komputerowa ,,Hardbit’’
-Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ,,Ewa’’S.A.
-Ciastkarnia Państwa Brykczyńskich   

       Partnerzy:
 -Krotoszyński Ośrodek Kultury- Aleksandra Drygas, Lena Kazubek
- Nadleśnictwo Krotoszyn –Renata Wencławiak
- Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie –Piotr Szczepaniak
- Krotoszyński Klub Sportowy Astra –Hubert Wronek, Łukasz Rak, Maciej
    Parczyński              
-  Stowarzyszenie ,,Razem’’- Elżbieta Gasztka
-  Urząd Miejski- Łukasz Rabenda
-  Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej Poczet Wierzbięty z Krotoszyna
-  Firma Komputerowa ,,Hardbit’’- Krzysztof Białek, Przemysław Poprawa
-  Restauracja „Cristal” – Damian Paszek
-  Arleta Zmyślona

Tekst Marlena Nabzdyk
Foto Anna Sobczak, Arleta Zmyślona, Marcin Laska