Wirtualny spacer po urzędzie

Sukces młodych cukierników z ZSP nr 3

19 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni odbyły się wojewódzkie eliminacje XII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz. Jego celem jest propagowanie oraz pogłębianie wiedzy cukierniczej i piekarskiej. Troje uczniów ZSP 3 spisało się w tym turnieju doskonale.

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu było EURO 2012. O wygranej decydowała liczba punktów z dwóch części.

Powiat Krotoszyński reprezentowało trzech uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie, z trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie cukiernik, których do części pisemnej przygotowywała Mariola Kaczmarek- nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSP nr 3, natomiast do części praktycznej pracodawcy, u których uczniowie Ci odbywają praktykę- Kornelia Burkietowicz – „Cukiernia Kaczyńscy” oraz Martyna Krzyżańska i  Rafał Jamry – „Cukiernia Łyskawa”.

Turniej składał się z dwóch etapów. W części teoretycznej uczniowie rozwiązywali test, natomiast w części praktycznej uczestnicy turnieju musieli wykonać jednopiętrowy tort okolicznościowy, 3 rodzaje ciastek bankietowych po 10 sztuk, figurki marcepanowe i napis okolicznościowy z czekolady.

Uczestników oceniała profesjonalna komisja, której sędziami i gośćmi specjalnymi byli światowej sławy mistrzowie cukiernictwa: Michał Doroszkiewicz – mistrz świata młodych cukierników oraz Mieczysław Chojnowski i Paweł Mieszała – mistrzowie świata w cukiernictwie. Sędziowie zwracali uwagę na czystość stanowiska, precyzje manualną, smak i wygląd kompozycji. Poziom wiadomości i umiejętności był bardzo wysoki, nieco wyższy niż w ubiegłym roku.

Uczniowie ZSP nr 3 w Krotoszynie przygotowali:

·        Rafał Jamry –jednopiętrowy tort kawowy z kremem russel, bakaliami i płytką bezową, ciasteczka bankietowe z ciasta kruchego z bitą śmietaną i owocami, z kremem budyniowym i mandarynka oraz czekoladowym kremem Russel i frużeliną z czarnej porzeczki i brzoskwiniową; figurki marcepanowe - bałwanki i biedronki z motywem EURO; napis  z czekolady EURO 2012

·        Kornelia Burkietowicz: jednopiętrowy tort z bitą śmietaną i owocami; ciastka bankietowe owocowe, czekoladowe  z bitą śmietaną i malinami ; figurki marcepanowe- jeże i biedronki z motywem EURO; dekoracyjny napis z czekolady EURO 2012

·        Martyna Krzyżańska – jednopiętrowy tort owocowy z kremem russel i motywem dekoracyjnym EURO 2012; babeczki kruche z trzema nadzieniami ozdobione owocami i wykończone dekoracyjnie czekoladą białą i ciemną; figurki marcepanowe w barwach EURO 2012 oraz boisko sportowe; napis dekoracyjny EURO 2012 z czekolady ciemnej

Reprezentanci powiatu spośród 13 startujących uczniów z województwa wielkopolskiego zajęli następujące lokaty: Rafal Jamry – III miejsce, Kornelia Burkietowicz – VI miejsce, a Martyna Krzyżańska – IX miejsce. Każdy uczestnik otrzymał cenne nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Udział w konkursie był dla młodzieży okazją do sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności oraz rozwijania pasji zawodowej, która niewątpliwie jest sztuką. Organizowanie tego rodzaju konkursów sprawia, że uczniowie czują się wyróżnieni, pracując pod okiem najlepszych i doskonaląc swoje umiejętności.

Tekst i fot.: ZSP3